1815 - 1821 De Overveense jaren van ondernemer en minister Alexander Gogel Y www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2023 7 Toegangsbewijs van Gogel als oprichter Nationaal Kunstkabinet. Reinier Vinkeles (Rijksmuseum) Annette Koster Een rustgevende plek 'buiten het gewoel', zo ervoer Alexander Gogel zijn woonplaats Overveen. Wie was hij en hoe bracht hij zijn laatste jaren in Overveen door? Ontvangst van Napoleon op de stadsgrens van Amsterdam. (1811) Gogel is de man met de blauwe sjerp, rechts van het paard. Mattheus van Bree (Amsterdam Museum) atriotse jaren Isaacq Johann Alexander Gogel, in 1765 in Vught geboren als zoon van een militair, ging op zijn zestiende naar Amsterdam en richtte daar een handelshuis op. Hij handelde onder andere in wapens en salpeter. De Republiek was in die tijd verscheurd door de strijd tussen prinsgezinden en patriotten. Gogel sloot zich aan bij de patriottenbeweging en hield zich actief bezig met de voorbereiding van een machtsovername. In 1794 maakte hij drie gevaarlijke reizen naar de Zuidelijke Nederlanden voor overleg met de politieke afgevaardigden van de daar gelegerde Franse troepen. De Bataafs-Franse tijd In 1795 vluchtte stadhouder Willem V naar Engeland en namen de patriotten met behulp van de Fransen de macht over. Gogel speelde een belangrijke rol in de discussies over de institutionele vormgeving van de Bataafse Republiek en werkte mee aan de grondwet van 1798. Aanvankelijk was hij radicaal democratisch, na verloop van tijd werd hij gematigder. Zijn belangrijkste doel was de vorming van een eenheidsstaat. In 1798 werd hij agent (minister) van financiën. En dat bleef hij - met onderbrekingen en met steeds een andere Het Koninkrijk der Nederlanden In 1813 werd Napoleon verslagen; Gogel week uit naar Parijs, maar keerde al na een jaar terug. De nieuwe koning Willem I liet veel van de baanbrekende veranderingen, die vanaf 1795 gerealiseerd waren, bestaan. Nederland bleef een eenheidsstaat en het belastingstelsel van Gogel werd grotendeels hersteld. Veel functionarissen uit de Bataafs-Franse tijd behielden hun positie. titel - tijdens de regeerperiode van Rutger Jan Schimmelpenninck, in het Koninkrijk Holland onder Lodewijk Napoleon en ook in de periode 1810 1813, toen 'Nederland' door Napoleon ingelijfd was bij Frankrijk. Zijn levenswerk, een nationaal belastingstelsel, kwam tot stand in 1805. Hij maakte van de zeven gewesten van de oude republiek een staat met één belastingstelsel en één muntstelsel. De toewijding aan zijn doel, goed georganiseerde financiën in een sterke eenheidstaat, maakte het mogelijk dat hij, blijkbaar zonder gewetensconflicten, tijdens alle machtswisselingen kon aanblijven. Een sterke band met Frankrijk had zelfs zijn voorkeur, om daarmee de hervormingen te kunnen doorvoeren. Niet uitsluitend financiën hadden zijn belangstelling. Zo is zijn naam verbonden aan de oprichting van de voorloper van het Rijksmuseum, de Nationale Konst- Gallerij. X P Gil JJiplatuA ftrrll Ipö vnu. lieu TTijr-u at Lrl KAT TO NAAI. F rjy lirt Wui:i lts kr! Saflrkr r -n 1 A

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 4