Transformatie van koets- naar woonhuis De schepping op de Midden Duin en Daalseweg 18 van de architecten Wolbers en Van der Steur III III III III III III III III III III III www.onsbloemendaal.nl 10 nr. 1 voorjaar 2023 De oorspronkelijke voorkant van De Eekhoorn. De staldeuren zijn vervangen door ramen. Inge de Wilde Terrein van 'Het Anker'gelegen aan de Bloemendaalseweg tussen de Dompvloedsweg en het Laantje van Eldering. Op het hek staat de naam 'Het Anker' nog vermeld. Na afbraak van de molen werd het terrein als kwekerij gebruikt. Het huis op de foto werd i.v.m. nieuwe bebouwing in 1939 gesloopt. (Noord-Hollands Archief) Het einde Het jaar 1821 begon goed. Hij had eindelijk geld uit de koloniën ontvangen en was zelfs bezig met uitbreiding van zijn bedrijf. Tegenover ‘Het Anker’ liet hij een tuinmanswoning bouwen. In februari werd hij echter ernstig ziek. ‘Podagra en eene daarbij komende ongesteldheid zonder naam’ hadden hem zo verzwakt dat elke beweging hem moeilijk viel, zo schreef hij aan een vriend. Toch had hij nog belangstelling voor maatschappelijke kwesties, vooral voor de perikelen rond de belastingwet die op veel verzet gestuit was. Koning Willem overwoog zelfs aan Gogel nogmaals een ministerspost aan te bieden, maar zag daarvan af toen hij hoorde van zijn slechte (een lichte speelwagen). ‘Ik leef burgerlijk, ik rijd op zondag met de boerewagen naar de kerk of mijn goede vrienden en als mijn vrouw te groots is om naast mij te gaan zitten, dan moet ze maar thuis blijven’ Hij bracht ook tijd door met vrienden, zoals zijn buurman, de suikerraffinadeur en dichter Willem Hendrik Warnsinck, die na het overlijden van Gogel een lofdicht op hem schreef van veertien coupletten. gezondheidstoestand. De belastingwet, die in belastingsoorten sterk steunde op Gogels belastingstelsel van 1805, werd op 30 juni 1821 met een kleine meerderheid aangenomen. Gogel maakte dit niet meer mee, hij overleed op 13 juni. Bij de begrafenis op 20 juni declameerde Cornelis Loots: "En in dit kerkje rust hij dan, Die millioenen schats beheerde De deugd méér dan die schat waardeerde, De weelde om de eerlijkheid ontbeerde: Hier rust de waarlijk brave man". Grafvaas ter herinnering aan Alexander Gogel in de Maartenskerk in Hillegom (Foto: Ed Olivier) Het kerkje waarover hier gesproken wordt is niet een kerk in Overveen, maar de Maartenskerk in Hillegom. Daar was de grafkamer van zijn schoonfamilie Van Hasselt. In een nis in de kerk staat nog een marmeren grafvaas, met op het voetstuk de naam van Gogel gebeiteld. De blauwselfabriek werd voortgezet door de weduwe en zoon Jean Martin Gogel. In 1854 verkocht deze de fabriek, die daarna werd afgebroken. In hetzelfde jaar werd de buitenplaats ‘Het Anker’ verkocht. Er is geen spoor meer van terug te vinden. Tegen het duin op de Midden Duin en Daalseweg in Bloemendaal ligt op nummer 18 een huis met in de gevel een afbeelding van een eekhoorn. Het is niet zo groot, zeker niet in vergelijking met andere huizen in Duin en Daal, waar rond 1900 bijna uitsluitend zeer grote villa’s werden gebouwd. Bronnen Postma, J. Alexander Gogel (1765-1821) Grondlegger van de Nederlandse staat (Hilversum 2017) Citaten zijn uit dit boek afkomstig. Vrijland, C.D.W. ‘Kleine herinneringen aan een groot man’, Ons Bloemendaal 28-3 (2004) p. 22-25 iwpctatrufHTKiin he I'tlCi KWETKEfl'J u»h. ndMJ’VlOfB5LJ1*h L- uwri

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 6