www.onsbloemendaal.nl 12 nr. 1 voorjaar 2023 dit Architect Van der Steur bouwde aan de nieuwe voorzijde een loggia. In 1993 waren Jaap en Sylvia Prinsen-Veelo zo gelukkig De Eekhoorn te kunnen kopen. Sylvia was harpiste bij het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Jaap hoornist bij het Koninklijk Concertgebouworkest en directeur van de Gemeentelijke Muziekschool in Overveen. Zij zochten een huis waar ze konden musiceren zonder buren te hinderen en dit vrijliggende huis met ruime tuin was daar bij uitstek geschikt voor. Villa Karmel en koetshuis Het pand is niet zo groot omdat het oorspronkelijk het koetshuis was van de Villa Karmel op nummer 20. Beide waren in 1899-1901 gebouwd door architect Johannes Wolbers op initiatief van de ‘N.V. Maatschappij Karmel tot exploitatie van onroerende goederen’. In 1902 kocht douairière Marie A.C. Visser van Hazerswoude-van Merlen de twee panden. Haar man Dirk was advocaat, liberaal politicus en één van de grootste landeigenaren van Noord- Te klein koetshuis Voor de équipage van mevrouw Visser was het koetshuis te klein. Boven waren de haver- en hooizolder en de 'knechtenkamer’, maar beneden was naast de tuigkast slechts plaats voor één koets en twee paarden. Of vond mevrouw het onhandig dat de koetsier met zijn gezin niet in het pand kon wonen? Hoe het zij, Marie Visser gaf in 1902 aan de bekende architect J.A.G. van der Steur opdracht om schuin beneden de grote villa op de Karmelweg (2-4) een ruimer koetshuis te bouwen, waarin ook koetsier Henri Walpoott kon wonen. In 1910 was ook voor de toen aangeschafte auto en chauffeur plaats in dit nieuwe koetshuis. Holland. Het echtpaar woonde lang op de Amsterdamse Keizersgracht (nr. 666) en bezat ook de buitenplaats Westerhout bij Heemstede. Dirk Visser overleed daar in 1890, Marie bleef er wonen tot zij genoeg kreeg van de oprukkende bebouwing van Haarlem en in 1902 besloot te verhuizen naar Villa Karmel in Bloemendaal. Goziena en Linnaeus, voor huispersoneel en tuinman Het oorspronkelijke koetshuis op nummer 18 verbouwde Van der Steur tot een woning voor huispersoneel. Waar aan de zijkant de entree voor koets en paarden was geweest, kwamen ramen en een openslaande terrasdeur. De lange gevel aan de straatzijde werd voorgevel met in het midden de voordeur en aan de voorzijde kwam een arcade. Niets wijst meer op de vroegere bestemming. Ook binnen herinnert niets meer daaraan, of het zouden de plavuizen in de kelder moeten zijn. De voordeur geeft toegang tot een voorhal en een gang waar de benedenkamers en keuken op uitkomen. Boven zijn drie slaapkamers. Een echt woonhuis dus, dat om onbekende reden de naam Goziena kreeg. Marie Visser had nog meer bouwplannen, want achter Goziena en nog hoger tegen het duin realiseerde Van der Steur een ruime tuinmanswoning met de naam Linnaeus (adres Karmeltrap 2). Verkoop in 1922 en 1925 Mevrouw Visser van Hazerswoude, die geliefd was in Bloemendaal wegens haar grote giften aan goede doelen -ze was beschermvrouwe van zeventien verenigingen- overleed in januari 1922. Haar villa Karmel en de dienstwoningen Goziena en Linnaeus werden meteen in april van dat jaar als één geheel op een veiling gekocht door het echtpaar Van Lutterveld-Bicker Caarten. Drie jaar later, in 1925, deed Van Lutterveld Goziena en Linnaeus van de hand, die sindsdien verder gingen als aparte woonhuizen. De Ruivenhoek Het koetshuis op de Karmelweg was na de dood van Marie Visser al meteen apart verkocht en werd eigendom van Louis L. Bierens de Haan (jongere broer van de filosoof/theoloog Johannes Diderik Bierens de Haan). Hij werd 'pakhuismeester van de thee’ dat wil zeggen importeur van thee in Amsterdam. Hij noemde het huis De Ruivenhoek en liet het tot woonhuis verbouwen door D.F. Slothouwer, een jongere compagnon van Van der Steur. Goziena wordt De Eekhoorn In de afgelopen honderd jaar wisselde het huis Goziena op nummer 18 slechts drie keer van eigenaar. Het is duidelijk dat wie er eenmaal woont er niet meer weg wil. De eerste koper was Dirk J. de Bruin, die het bescheiden beroep van kantoorbediende uitoefende en de naam Goziena in De Eekhoorn veranderde. In 1963 volgde Met dank aan Lars Vereecken van het Noord-Hollands Archief. Foto's: Theo Kuipers. de vliegtuigbouwkundige Olof V. de Lugt met vrouw en kinderen en in 1993 kwam het gezin Prinsen. Een grondige opknapbeurt was toen wel nodig. Jaap en Sylvia spelen inmiddels geen hoorn en harp meer, maar 'genieten nu van een nieuwe generatie fantastische musici', in de woorden van Sylvia. In 2006 nam Jaap ook afscheid van de muziekschool, die bij die gelegenheid naar hem werd vernoemd. Karmelweg 2-4 De Ruivenhoek op de Karmelweg was rond 1950 eigendom geworden van H. Boissevain, die het pand in tweeën splitste. De bekendste bewoner in de volgende decennia is ongetwijfeld de KVP-politicus Carl Romme, die tussen 1957 en 1964 in het linkerdeel op nummer 2 woonde. In 1979 kwam het echtpaar Dorlas-Venner op nummer 4. In 2012 maakten zij de tweedeling ongedaan door hun buurhuis erbij te kopen, zodat De Ruivenhoek nu weer één geheel vormt. In 2016 liet het echtpaar een rijk geïllustreerd boek verschijnen over de historie van hun huis. Literatuur https://www.hippomobielerfgoed.nl/2020/van-een- generaalsdochter. Feyoena Grovestins, De Ruivenhoek. Van koetshuis tot woonhuis (2016; eigen beheer uitgave). Zij zochten een huis waar ze konden musiceren zonder buren te hinderen en vrijliggende huis met ruime tuin was daar bij uitstek geschikt voor In het koetshuis werd in 1902 een gang gebouwd met links en rechts kamers. 281 SBS urn

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 7