Afwezig tot nadere aankondiging Dr. Harry Scholten: bonvivant, huisarts en 'beroepsprocedeerder' www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2023 15 Bij Harry thuis. Vader en moeder, grote broer Willem en zus Jenny Harry Scholten, golfend in Zwitserland Gert de Kruif onder een vergrootvader W.A. Scholten legde in en buiten de provincie Groningen het fundament voor een enorme agro-industriële onderneming. Grootvader Jan Evert en vader Willem Albert II bouwden daarop voort en zo ontstond één van Nederlands eerste multinationals, met vestigingen in onder meer Nederland, Pruisen, Polen, Tsjechië, Rusland en Oekraïne. Het programma omvatte producten als aardappelmeel, suiker, stijfsel, strokarton en turfstrooisel; ook landbouwbedrijven maakten deel uit van de firma. In 1890 was stichter W.A. Scholten de rijkste man van de provincie Groningen en de op negen na rijkste van het land. Scholtenimperium Na het overlijden van Harry's vader Willem Albert II in 1932, leek het voor de hand te liggen, dat Harry zijn vader zou opvolgen als leider van het Scholtenimperium. Een oudere broer van Harry, Willem Albert III en enkele neven overleden vroeg, zodat Harry als enige in de directe lijn van opvolging overbleef. Harry was toen 24 jaar oud en had een grote belangstelling voor de productieprocessen die de firma toepaste. Zo heeft hij, als verwoed amateur- cineast, een film gemaakt van de bouw van een fabriek in Polen. Ook onthield hij zich niet van commentaar als grootaandeelhouder en lid van de Raad van Commissarissen als hij dat nodig vond. Daarmee maakte hij zich niet populair bij de heersende groepering, en dat waren met name leden en vrienden van de 'aangetrouwde' familie Oving. Zij nestelden zich op belangrijke posities in het bedrijf toen verscheidene Scholtens jong overleden, en maakten feitelijk de dienst uit. Om een lang verhaal kort te maken: een directeurspositie werd Harry niet gegund. Formeel werd In 1937 is Harry zeker terug geweest in Nederland. Hij trad op 21 september 1937 in Groningen in het huwelijk met de huisartsdochter Ynske de Vries. De bruid is 20 jaar, de bruidegom is 29 jaar oud. Het paar gaat wonen in Bern. In 1938 wordt, nu weer in Groningen, hun zoon Willem Albert IV geboren. Op één van de door vader Harry gemaakte films is te zien hoe de kleine Willem, dan een jaar of twee, in Gstaad in de sneeuw ronddartelt. hem voorgehouden, dat hij op zijn jeugdige leeftijd te weinig kennis had van de bedrijven. Wel mocht hij hoofd van de bedrijfsbrandweer van één van de vestigingen worden: adding insult to injury. Zwitserland Al eerder was de jonge Harry naar Zwitserland verhuisd, het favoriete vakantieland van de familie, voor een studie scheikunde. Geld speelde nauwelijks een rol: als groot-aandeelhouder in het bedrijf genoot hij royale inkomsten. In april 1932, bij het overlijden van zijn vader, was hij al in Bern woonachtig, zo blijkt onder meer uit de rouwadvertentie. Door Harry vervaardigde films laten zien dat hij van 1932 tot 1940 veel heen en weer gependeld moet hebben tussen Nederland en Zwitserland. Die films (te zien bij www.filmbankgroningen.nl en op www. amateurfilmplatform.nl) vertonen veel riante hotels in binnen- en buitenland, dure auto's, chique kleding, mondaine vakantiescènes, en beelden uit de golfsport. Harry's studie chemie aan de Universitat Bern wordt in 1942 afgerond, ook een tweede studie in de medicijnen brengt hij in 1947 daar tot een succesvol einde. Hierna vestigt hij zich in Overveen op het adres Kweekduinweg 1. Harry schrijft zich in als student medicijnen in Leiden. Hij wil huisarts worden, maar zijn Zwitserse kwalificaties zijn daarvoor ontoereikend. In mei 1948 slaagt hij voor het Harry Scholten, voluit Eerhardus Adolf Herman Scholten, leek geboren gelukkig ges ternte, in 1908 in de stad Groningen. Als telg uit een zeer succesvolle ondernemersfamilie zag zijn toekomst er zonnig uit, maar het liep anders dan verwacht. Een directeursfunctie in de voorvaderlijke multinational werd hem niet gegund. In plaats daarvan combineerde hij een veelzijdig bestaan als bonvivant met een huisartsenpraktijk aan de Merellaan in Aerdenhout, en met een verbeten en vergeefse strijd om het voortbes taan van het familiebedrijf. O

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 8