Gevestigrf; Dr. E. A. H. Scholten I A www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 16 nr. 1 voorjaar 2023 nr. 1 voorjaar 2023 17 Harry sjort de Lancia Lambda vast op de trein De Jaguar XK150 in de Tulpenrally 1960 Dr. Scholten vestigt zich in Aerdenhout in december 1951 Ynske Scholten-de Vries en Harry Scholten artsexamen deel één en in maart 1950 voor het artsexamen deel twee. Huisartsenpraktijk Eind 1951 koopt hij Merellaan 3 in Aerdenhout. De Scholtens gaan er wonen en Harry begint er op 10 december van dat jaar een huisartsenpraktijk. Hij runt de praktijk tot zijn pensionering in 1973, echter niet met Ynske de Vries aan zijn zijde, want het huwelijk houdt geen stand. In 1953 gaat het paar uit elkaar; pas in november 1974 wordt de scheiding officieel. In tegenstelling tot wat in eerdere publicaties vermeld wordt, heeft Scholten in die jaren wel degelijk een huisartsenpraktijk gevoerd. In het Haarlems Dagblad hebben 22 jaar lang advertenties van dr. E.A.H. Scholten gestaan met de mededeling ‘geen praktijk tot of ‘praktijk hervat'. Voor de bewering dat hij in de jaren zeventig medewerking verleend zou hebben aan de Bloemenhovekliniek voor zwangerschapsonderbreking aan de Herenweg, op de grens van Haarlem en Heemstede, is geen bewijs gevonden. Snelle auto's en paarden Harry Scholten was een sportief mens. Paardrijden, golfen en skiën hadden zijn belangstelling, en niet minder de autosport. Alle belangrijke rally's heeft hij in de jaren ‘31 tot ‘34 gereden: de Coupe des Alpes, de Klausenrennen, de Gaisbergrennen en de Monte Ceneri. Aanvankelijk reed hij een Bugatti, later een Lancia Lambda. Als land van herkomst van E.A.H. Scholten wordt meestal ‘CH' vermeld. In 1960 rijdt hij - als ‘NL' deelnemer - de Tulpenrally, een evenement van naam in die tijd. Zijn co-equipier is Janny W. van ‘t Eind. Zij zal in Aerdenhout een aantal jaren zijn huisgenote zijn. Met een Jaguar XK150 rijden zij de rally uit maar vallen niet in de prijzen. Snelheid fascineert Harry Scholten dus. Hij is eind jaren vijftig en begin jaren zestig zeer actief met renpaarden. Op de Nederlandse langeafstandbanen verschijnen regelmatig paarden uit de Stal Scholten met jockeys in de bijpassende uitmonstering: ‘buis groen en wit geblokt, mouwen en pet wit'. Hij wint prijzen met zijn paarden maar verdient ook geld met het fokken en verhandelen van paarden én met het gokken op het winnende paard, de totalisator. Harry's paarden Brinta (een product van W.A. Scholten!), Abel Pluto, Woelwater, Curos, Paulientje, Urchin Hannover, Baleno, Sultana H. en Sunny Williams halen dikwijls de sportpagina's. Paleisrevolutie Intussen is de relatie tussen de persoon Harry Scholten en de diverse onderdelen van het Scholtenimperium niet verbeterd. Harry wordt met de jaren niet minder strijdvaardig. Hij is groot aandeelhouder en lid van de Raad van Commissarissen van de N.V. W.A. Scholten Aardappelmeelfabrieken Foxhol en roert zijn mond op de aandeelhoudersvergaderingen. Het gaat dikwijls over de juistheid van de gegevens in het jaarverslag, de balans en de verlies- en winstrekening. Een heet hangijzer is de uitgifte van duizend aandelen a f. 500,00, die plaatsvond na een vergadering waar Harry Scholten niet bij kon zijn. Juist in die vergadering werd besloten tot de uitgifte van de aandelen. Alle aandelen werden gekocht door tegenstanders van Harry Scholten, in een stromanconstructie, zodat Harry zijn macht in het bestuur verloor. In april 1955 besluiten de aandeelhouders van de fabriek dr. E.A.H. Scholten te ontslaan als commissaris, met 1131 stemmen vóór ontslag, 562 tegen en 6 onthoudingen. De Emmer Courant noemt het ontslag ‘een paleisrevolutie in Scholtens aardappelmeelfabriek'. Harry zoekt zijn heil bij de rechter in Groningen en procedeert tot aan de Hoge Raad. Die ziet geen onregelmatigheden en bekrachtigt De waarschuwende woorden van dr. Harry Scholten, huisarts te Aerdenhout, blijken achteraf niet zonder grond te zijn geweest. De voedingsmiddelenconcerns Scholten en Honig gaan in 1965 een fusie aan; het wordt voortaan KSH, de Koninklijke Scholten-Honig. Van meet af aan is er ruzie in de top van het bedrijf tussen de oude bloedgroepen Scholten en Honig. Het gaat bedrijfseconomisch en financieel snel bergafwaarts en de fusie redt het niet. In 1978 gaat het bedrijf failliet. Elseviers Magazine laat weten: ‘Volgens dr. E.A.H. Scholten, 70, is het debacle van Koninklijke Scholten-Honig de trieste uitkomst van zijn voorspellingen. Tientallen jaren lang waarschuwde de achterkleinzoon van de oprichter van W.A. Scholten tegen het wanbeleid Daarbij moet wel worden aangetekend, dat in die tijd alle levensmiddelenbedrijven problemen hadden met de snel oprukkende automatisering en met hevige concurrentie uit het buitenland. in januari 1963 het vonnis van het Groningse hof. Scholtenarchief Intussen heeft Harry Scholten in 1973 de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De praktijkwoning aan de Merellaan wordt voor f. 625.000 te koop gezet en hij vertrekt naar Malle, tussen Antwerpen en Turnhout. Nog één keer doet Harry Scholten in de vaderlandse pers van zich horen. Drie partijen bekommeren zich om de lotgevallen van het Scholtenarchief: het Rijksarchief Groningen, Harry's zuster Jenny, 86 jaar, en Harry zelf, inmiddels 87. Harry heeft al sinds 1928 een deel van het Scholtenarchief onder zijn hoede. Het Rijksarchief beheert een beperkt ander deel, maar acht zich met recht de instantie die op verantwoorde wijze het hele Scholtenarchief zou moeten beheren. Zus Jenny leeft al jaren in onmin met broer Harry. Geschilpunten: het onderhoud van het enorme grafmonument van de familie op de Zuiderbegraafplaats in Groningen en de verwaarlozing van het papieren Scholtenarchief bij Harry thuis. Bij een taxatie en inventarisatie door het Rijksarchief van het deel dat door dr. Harry in Malle beheerd wordt, was al eerder vastgesteld dat het daar niet toekomstbestendig was opgeborgen: ook de muizen hadden kennis genomen van al dat archiefmateriaal. Voor zeven ton (in guldens nog) wilde Harry Scholten Fotoverantwoording: Tulpenrally: de ‘George Phillips Photograph Collection'/ www.tulpenrally.nl. Overige foto's: de Groninger Archieven. Bronnen: De Groninger Archieven. Dag- en weekbladen via www.delpher.nl. Het Noordhollands Archief. D.A. Knaap, 'Voor geld is altijd wel een plaats te vinden'; de firma W.A. Scholten (1841-1892), 2004. Martin Pfundner, 100 Jahre Alpenfahrt, 2010. Adresboeken Bern en Bloemendaal. Tijdschrift ‘Sport en Fokkerij'. zijn deel van het archief wel afstaan. In oktober 1995 wijst de rechter in Assen vonnis. Het Rijksarchief en zus Jenny trekken aan het langste eind: de bedlegerige Harry moet zijn deel van het archief overdragen aan het Rijksarchief Groningen, zodat het hele Scholtenarchief nu in één verzorgende hand is. Het beslaat bijna vijftig strekkende meter. De kranten spreken in hun verslaggeving over deze nederlaag van ‘de beroepsprocedeerder dr. Harry Scholten'...Die overleed in het volgende jaar in eenziekenhuis in Turnhout, België. Merellaan 3, hoek Zand' voort er wrg Telef. 27896 AerdenhoutBentveld Spreekuren: van 8.30—9 30 1—2 uur en volgens afspraak, behalve Zaterdags. - ARTS ÉL- j

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 9