www.onsbloemendaal.nl 10 nr. 2 zomer 2023 Een woonruimte onder een geschutsbunker van Batterie Langerak (Henk Wijkhuisen) De oude munitiebunker van Batterie Langerak ligt inmiddels onder het zand (Henk Wijkhuisen) Sloop van de bunkers bij Parnassia. Op de betonnen kolossen stond in de oorlog luchtafweergeschut (Henk Wijkhuisen) omplete dorpen werden vanaf 1943 in de duinen van Zuid-Kennemerland gebouwd voor de Duitsers. Veel Nederlandse aannemers zijn er beter van geworden, zo ook de goed betaalde bouwvakkers, maar dankzij enkele goede vaderlanders onder hen wisten de Geallieerden vrij precies wat er in de Nederlandse duinen werd aangelegd. Om de vijf kilometer van Schiermonnikoog tot Cadzand verrezen geschutsbunkers, samengebracht in zogenaamde Seezielbatteriën. In de gemeente Bloemendaal stond Batterie Langerak, waarvan een groot deel nog onder het zand zit. Ook bij het huidige Parnassia was een enorm bunkercomplex gebouwd rondom een zware luchtafweerbatterij. Vrijwel al die bunkers zijn gesloopt. Alleen onder een uitstekend duin op de parkeerplaats is nog een laatste restant te vinden. Bijna het gehele complex van ruim zeventig bunkers was tot midden jaren tachtig van de vorige eeuw nog aanwezig en grotendeels zichtbaar en toegankelijk. Deze batterij ligt tussen de strandslagen Kattendel in de Kennemerduinen en de strandslag Zeeweg in Duin en Kruidberg. De enige nog zichtbare bunkers staan in Duin en Kruidberg naast de fietsenstalling: een zogenaamd Revier en een kolenbunker, want alle bunkers werden met steen- of bruinkool verwarmd. Batterie Langerak Batterie Langerak was een van de meest geavanceerde kustbatterijen van de Atlantikwall. De kern werd gevormd door vier geschutsbunkers met een groot vuurleidingscentrum. Dit laatste bestond uit een enorme hal die via een trap verbonden was met een tweetal lagere etages. Daaromheen lagen tal van kleinere en grotere bunkers die er een compleet dorp van maakten. Er is bijvoorbeeld nog een kantine onder de grond met een toneelverhoging en daarnaast de centrale keuken. Ook de was- en toiletbunker is nog aanwezig. C

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 10