www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2023 11 De grootste nog zichtbare militaire impact op de duinen stamt uit de Tweede Wereldoorlog. De bunkers, tankgrachten, opgeworpen duinen en contouren van loopgraven zijn inmiddels vergroeid met het duinlandschap Hoewel de grote betonnen bouwwerken en omringende ‘dorpen’ vooral direct aan de kust werden gebouwd, is ook landinwaarts veel grondverzet geweest. Op diverse plekken in het duin zijn groepsgewijs bunkertjes gebouwd als onderkomens. Wie via de Zeeweg van Duin en Kruidberg naar de kust toe fietst, kan links sporen van loopgraven ontwaren. In deze linie liggen ook nog enkele schuilbunkertjes. Die waren feldmassig, dat wil zeggen niet bomvrij zoals de dikke betonnen kolossen in de zeereep. Wie er oog voor heeft ziet overal in de duinen linies met oude loopgraven, zoals op de Starreberg achter de Oosterplas. Overal in het duin lagen mijnenvelden. De mijnen zijn direct na de oorlog geruimd, vooral door Duitse soldaten, onder toezicht van de Canadezen. Een bijzondere plek was een oefenlocatie in het Groot Olmen in de Kennemerduinen. Hier werd met betonnen oefenbommen op een fictief schip geoefend, waarvan de contouren in het duin waren gemarkeerd. Er liggen nog een paar van die ‘bommen’ op de viersprong bij het Groot Olmen, waar het fietspad een Duitse betonweg kruist die vroeger doorliep naar de kust. Al decennialang duiken nog bommen en granaten uit het stuivende zand op, al wordt het wel steeds minder. Begin jaren tachtig van de vorige eeuw is zelfs een hele vallei schoongemaakt, de Pepere Del, beter bekend als de Schietkuil in de Kennemerduinen. Vlak na de oorlog hebben de geallieerden hier alle overgebleven Duitse munitie bijeen gebracht en laten springen, met als gevolg veel niet ontplofte blindgangers. Bijna twee jaar lang is de Explosieven Opruimingsdienst hier bezig geweest met schoonmaken. De gevonden explosieven werden in een oude munitiebunker van Batterie Langerak tot ontploffing gebracht. Herr Weber Ooggetuigenverslagen zijn zeldzaam, zeker vanuit de Duitse optiek. Men liep niet graag te koop met het oorlogsverleden. Maar op een zondagochtend in 1984 heb ik een Duitser ontmoet, die kwam schuilen voor de regen in een van de bunkers. Dat was Herr Weber, die als soldaat enige tijd gediend had op Batterie Langerak. Samen zijn wij toen door het duin gaan struinen, hetgeen een aantal bijzondere verhalen heeft opgeleverd, bijvoorbeeld over de plek waar Veldmaarschalk Rommel een kopje koffie dronk op 3 januari 1944 om 10.20 uur. En voor wie het wil weten, Rommel kreeg zijn koffie bij de entree van het vuurleidingscentrum van Batterie Langerak en bleef slechts tien minuten. Hij moest door richting Antwerpen. Zijn bezoek gaf even wat afleiding, maar de verveling was strijk en zet. De echte actie was in IJmuiden, daar werd veelvuldig gebombardeerd. Slechts eenmaal is een Brits vliegtuig kennelijk afgeweken en vielen er op 26 maart 1944 vijftien bommen aan de uiterste noodzijde van het complex. Dat was de enige aanval ooit. Zichtbare restanten Overal op doorgaande wegen had de bezetter wegversperringen opgeworpen, waaronder de zogenaamde Walzkörpersperre (zie pag. 19 en afbeelding op pag. 9). Na de oorlog zijn deze objecten vrijwel overal opgeruimd. Er zijn er in Europa nog maar twee over, en die staan in het Kraansvlak ten zuiden van de Zeeweg en bij de tankval van Midden-Heerenduin in Velsen. De eerste is zelfs Rijksmonument. Beide liggen in rustgebieden en zijn alleen onder begeleiding toegankelijk. Wel vanaf de openbare weg zichtbaar zijn de tankmuren, zoals in het Wethouder van Gelukpark. Samen met Om wat om handen te hebben gingen de manschappen een groentetuintje aanleggen. Maar omdat zo vanuit de lucht duidelijk was dat hier geen mijnen konden liggen, moesten Weber en zijn maten het tuintje weer opruimen. Dus dan maar weer turen over de zee, wachtlopen, een kaartje leggen. Maar er kwam vrijwel niets voorbij, behalve af en toe een mals konijn om te strikken of te schieten, al was dat officieel niet toegestaan.

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 11