www.onsbloemendaal.nl 12 nr. 2 zomer 2023 Een luchtfoto van de RAF. Duidelijk is het contour te zien van een "schip" in het Groot Olmen met bomkraters erachter. Hier werd door de Luftwaffe geoefend met oefenbommen, die nog zichtbaar zijn bij de kruising van het Groot Olmen (collectie Sectie Militaire Geschiedenis Den Haag) de tankgrachten, die vooral in het noordelijk deel van het Nationaal Park liggen en de drakentanden, die nog zichtbaar zijn aan de IJmuiderslag, waren dit de objecten die de geallieerde tanks moesten tegenhouden. Ook zijn er in de oorlog overal duintjes opgeworpen tegen tanks. Ook de duinrug aan de zuidoostzijde bij het Wethouder van Gelukpark is van Duitse makelij, al lijkt het inmiddels allemaal natuurlijk. Meer landinwaarts werden ook bunkers gebouwd. Op het oefenterrein Het Vlakje aan het begin van de Zeeweg liggen er enkele tientallen. Geen zware betonnen bunkers, maar vooral manschapsonderkomens met bijvoorbeeld een keuken of sanitair. Ook achter enkele villa’s op de Hoge Duinendaalseweg zijn bunkers gebouwd, onder meer voor de officieren die in de gevorderde villa’s ondergebracht waren. De meeste zijn na de oorlog opgeruimd. Bij de villa Die Clinghe is nog zeer vaag het restant van de camouflage te zien op de muur. Enkele decennia geleden kwamen er bij de villa’s nog wel eens Duitsers aanbellen of ze nog even binnen mochten kijken. De bekendste bunker is ongetwijfeld de uitkijktoren op het Kopje van Bloemendaal. Wie vandaar langs de Koninginneduinweg afdaalt ziet links een bunker in een tuin. Dat was de commandopost van Batterie Langerak, die waarschijnlijk om veiligheidsredenen helemaal in het binnenduin was gebouwd. Een keukenbunker bij het oefenterrein, aan het begin van de Zeeweg, Het Vlakje Inmiddels zijn maar liefst vijftien individuele bunkers en complexen binnen de gemeente Bloemendaal tot gemeentelijk monument verklaard. Militair erfgoed uit een zwart verleden, maar inmiddels al tachtig jaar een onlosmakelijk onderdeel van het duinlandschap in en rond het Nationaal Park Zuid-Kennemerland.

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 12