www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2023 15 et Nationale Park de Kennemerduinen In 1951 werden de Duitse bunkers die deel hadden uitgemaakt van Batterie Langerak, voor 250 gulden eigendom van de Stichting het Nationale Park de Kennemerduinen. Enkele bunkers werden verbouwd om te worden gebruikt als champignonkwekerij en als onderkomen voor stagiaires van de Landbouwhogeschool Wageningen. ’s Zomers bleven deze bunkers ongebruikt, en dat bracht de stichting tot het besluit om ze aan vakantiegangers te verhuren. Met het oog op de grote woningnood wilde men voorkomen dat mensen zich er permanent zouden vestigen, dus huurders moesten een woning en vestigingsvergunning in een gemeente in Nederland hebben. De verhuurperiode was maximaal twee weken. Voor metselaar Henk van Balen werd echter een uitzondering gemaakt. Hij en zijn vriendin Wil Overkleeft mochten een van de bunkers permanent bewonen. In ruil hiervoor verbouwde Henk de bunkers en hielden hij en Wil toezicht. Zij hebben daar tot eind 1954 gewoond. In totaal maakte Henk achttien bunkers geschikt voor bewoning. Het bunkerdorp De naar vogels vernoemde bunkers waren gelegen rondom een kleine vallei, het ‘Schuitegat’ voor de vakantiegangers beter bekend als ‘de kuil’ waar menig potje volleybal gespeeld werd. Afhankelijk van de grootte van de bunkers konden er twee tot zes personen verblijven. Drie naar meeuwen genoemde geschutsbunkers op de eerste duinenrij, met uitzicht op zee, boden plaats aan zes personen. In de nissen waarin oorspronkelijk munitieliften zaten, stonden stapelbedden. Grote bunkers werden gesplitst. Ze waren allemaal uitgerust met stapel- en opklapbedden, tafels en stoelen en een plank met een tweepits kookplaatje. Alle andere benodigdheden moesten van huis worden meegenomen, zoals beddengoed en overige kampeerspullen. Een gaskousje zorgde voor de verlichting. Er was geen elektriciteit, water kwam uit een pomp in het ‘dorp’ en de gemeenschappelijke wc was bovenop een van de bomvrije waterbunkers gebouwd; dit was eigenlijk niet meer dan een houten huisje met een betegelde zitplaats met een gat erin, waarvoor elk huisje een ‘toiletbril’ had, een balkje dat je op de toiletpot kon leggen. Het strand was te bereiken via een tunnel, een voormalige overdekte loopgraaf naar een van de Tobruks (zie p. 19). Deze veertig meter lange tunnel werd in 1954 ontdekt, uitgegraven en opengesteld voor de vakantiegangers, die hierdoor niet meer de Strikte regels Het was beschermd natuurgebied, dus men diende op de paden te blijven en na sluitingstijd waren wandelingen niet toegestaan; huisdieren evenmin. Schuitegat was slechts toegankelijk voor huurders van de bunkers. Bezoekers dienden vóór sluitingstijd uit het park te vertrekken, tenzij ze een logeervergunning hadden aangevraagd. Alleen bij aankomst en vertrek mocht je met de auto het terrein oprijden om je hebben en houden uit te laden. De rest van de vakantie kon hij geparkeerd worden bij Parnassia. Camping de Lakens verzorgde dagelijks een brengservice voor de boodschappen. Het was iedere dag belangrijk om op tijd je lijstje voor de volgende dag door te geven, anders moest je zelf helemaal naar de Lakens fietsen voor je boodschappen. Eventuele post moest wel zelf gehaald worden, bij de ingang van de camping. twintig meter hoge duintop hoefden te beklimmen. Sindsdien mochten ze uitsluitend via de tunnel het strand betreden. Natuurliefhebbers Er was plaats voor iets meer dan honderd gezinnen, terwijl er jaarlijks ruim tweehonderd inschrijvingen waren. Sommigen kwamen er als kind al met hun ouders en gingen later met hun eigen gezin. Het Schuitegat was een vakantieverblijf voor natuurliefhebbers, die de primitieve omstandigheden graag voor lief namen. De stilte en de vrijheid in de ongerepte natuur maakten dat meer dan goed. Zij waren wars van massatoerisme, hoefden niet zo nodig op een overvolle camping in Zuid-Frankrijk te zitten, en zaten ‘zeker niet te wachten op georganiseerde kienavonden en discoavondjes’. Ook de kinderen niet. Die gingen strandjutten, forten bouwen, vuurtjes stoken, maakten illegale bunkertochten. En hoe spannend (en gevaarlijk) was het niet om een kogel of granaat te vinden. Er was zelfs een keer een vlammenwerper gevonden. Natuurbescherming In de jaren zeventig veranderden de normen die de rijksoverheid hanteerde voor Nationale Parken: er kwam een veel sterker accent te liggen op natuurbescherming dan op verblijfsrecreatie. Mede als gevolg daarvan besloot de Stichting het Nationale Park de Kennemerduinen na het seizoen 1980 over te gaan tot het sluiten van het bunkerdorp: ‘Men wilde komen tot een vergroot nationaal park, waarin naast de terreinen van de stichting ook de aangrenzende terreinen van de vereniging tot behoud van Natuurmonumenten zouden worden opgenomen. H

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 15