www.onsbloemendaal.nl 18 nr. 2 zomer 2023 Een Duits zoeklicht gemonteerd op een aanhangwagen Bij elk van de vier Flakbeddingen hoorden munitie- en manschappenbunkers en een officiersonderkomen; verder waren er op het uitgestrekte terrein werkplaatsen, toiletgebouwen, een generatorruimte voor de elektriciteitsvoorziening, een drinkwaterbunker, een ziekenboeg, een administratiegebouwtje en een vuurleidingsbunker, die in permanent contact stond met de hoofdvuurleidingscentrale (FlaGruKo) in Wijk aan Zee. En dan waren er nog paardenstallen: een vreemd archaïsch element in deze high tech-omgeving. Al deze bouwsels werden onderling verbonden door de karakeristieke betonwegen die nog overal in het duingebied terug te vinden zijn. Al met al werd de Flakstelling bemand door ca. tweehonderd goed opgeleide Duitse militairen van de Marine Flak Abteilung. eze batterij vormde samen met vier andere een ring van verdediging binnen de Festung IJmuiden tegen luchtaanvallen en eventueel ook aanvallen vanaf de landzijde. De kern van deze stelling bestond uit een viertal Flakbeddingen waarin kanonnen waren opgesteld met een kaliber van 10.5 centimeter en een hoogtebereik van maar liefst 11 kilometer, meer dan voldoende om elk toenmalig vliegtuig te treffen. De geschutskoepels waren afgedekt met een ‘Schildkröte', een stalen schild ter bescherming tegen aanvallen van duikbommenwerpers èn tegen terugvallende granaatscherven van het eigen geschut. De doelwitten werden opgespoord met behulp van grote luisterapparaten en 's nachts met zeer sterke zoeklichten, en later door middel van een radarinstallatie. De operationele procedures berustten op een geavanceerde technologie. Zo werden de granaten voorzien van tijdsontstekers, die vlak voor het afschieten door een vernuftig apparaat automatisch op de juiste tijd werden ingesteld. Daardoor konden ze precies op de hoogte van de waargenomen vliegtuigen exploderen, waarna de rondvliegende scherven hun dodelijke werk zouden doen. Bediening van de geavanceerde meetapparatuur door leden van de Marine Flak Abteilung Würzburg Riese radarsysteem gelegen ten noorden van de vuurleidingspost (Archiefdienst voor Kennemerland) 2* D ■A.

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 18