HEER WOONDE DUINWIJCKWEG 3 BLOEMENDAAL 9 Piet Tideman (1871-1943) Redactiesecretaris van De Nieuwe Gids, oprichter van HetBloemendaalsch Weekblad en aanstichter van de 'Lintjesaffaire' Inge de Wilde Pieter Tideman werd in 1871 In Hoorn geboren als zoon van een Remonstrantse predikant. Het gezin verhuisde later naar Haarlem waar Piet het gymnasium doorliep. In Amsterdam begon hij aan de medicijnenstudie, maar zwaaide na twee jaar om naar rechten. Van grote invloed was zijn kennismaking met de Amsterdamse burgemeesterszoon Gijs van Tienhoven, die hem de liefde voor literatuur bijbracht. Via hem kwam hij in contact met de Tachtigers Willem Kloos, Hein Boeken, Job Steynen en anderen. In iet Tideman kreeg landelijke bekendheid door de 'Lintjesaffaire', die Abraham Kuyper in problemen bracht en het land in grote beroering. In Bloemendaal startte Tideman in 1906 met Het Bloemendaalsch Weekblad, met zichzelf als hoofdredacteur. Dat had voor hem het voordeel dat hij over van alles zijn mening kon geven en hij had veel en vooral uitgesproken meningen. 'Hij was fel en strijdvaardig en had daardoor nogal wat vijanden, maar was ook zeer gevoelig', volgens zijn vriend en plaatsgenoot Job Steynen. Wegens zijn ongeremde gedrag trachtte zijn vader hem in 1894 in een psychiatrische inrichting te laten opnemen en toen dat mislukte werd elk contact tussen vader en zoon verbroken. In mei van dat jaar werd uit Piets relatie met de twintigjarige Anna Elisabeth Eman (1874 -1942), dochter van zijn hospita, hun ernstig gehandicapte zoon Pieter geboren. In september trouwden Piet en Anna in Sloten, met zijn vrienden Jan Hofker en Willem Witsen als getuigen. 1891 begon hij te publiceren in het studentenblad Propria Cures, wat tot veel ophef leidde omdat hij harde polemieken en scheldpartijen niet schuwde. Hij werd medewerker en zelfs redactiesecretaris van De Nieuwe Gids, die hij vol schreef met venijnige stukken. Kloos verafgoodde hij en met Willem Royaards en Alphons Diepenbrock had hij een goede band, maar Van Eeden kon geen goed bij hem doen. Over diens boek Johannes Viator noteerde Piet (of Pet zoals hij in die kringen werd genoemd): 'Een rat is de man die dit schreef' Tidemans tweede leven In 1894 begon Piet ook serieus werk te maken van zijn rechtenstudie, die hij in 1898 afsloot met P

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 20