www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2023 21 Piet Tideman Het huis van Piet Tideman aan de Duinwijckweg 3 een promotie op 25 Stellingen. Hij werkte enkele jaren als volontair bij advocaat F.W. van Styrum en had daarna gedurende ruim veertig jaar een eigen advocatenprakrijk in Haarlem. Vanaf 1898 woonde het gezin in Bloemendaal, eerst op de Bloemendaalseweg 96, vervolgens op de Vijverweg 7, begin jaren twintig kort op de Vijverweg 29 en vanaf 1924 op de Duinwijckweg 3. In het Haerlem Jaarboek van 1979 verscheen het artikel ‘De twee levens van Piet Tideman’ en dat was raak getypeerd, want zijn Haarlems/Bloemendaalse periode verschilde nogal van zijn studententijd. Tideman behield zijn scherpe pen en onstuimig karakter, maar zijn literaire aspiraties liet hij achter zich en hij stortte zich in het plaatselijke leven en op de advocatuur. In de loop der jaren zat hij in de meest uiteenlopende besturen. In Haarlem werd hij lid en later voorzitter van het Bureau van Consultatie tot Verlenen van Rechtsbijstand aan Onvermogenden en in 1905 bestuurslid van de Remonstrantse Gemeente in Haarlem, waarvoor hij ook het jaarboekje verzorgde. Dan waren er nog het voorzitterschap van 1938 tot 1943 van de Koninklijke Liedertafel ‘Zang en Vriendschap”, het oudste mannenkoor in Haarlem, en in 1922 van het subcomité Haarlem van het Comité tot Steun aan de Hongerenden in de Sovjet-Unie. Deze werkzaamheden verbleken bij wat hij in Bloemendaal deed. Bijna dertig jaar was hij secretaris van de Gezondheidscommissie, daarnaast lid van het Scheidingsgerecht voor Ambtenaren en Werklieden van de gemeente, commissaris van de Woningbouwvereeniging ‘Bosch en Duin’ en lid van de Volksweerbaarheid ‘Bloemendaalsch Commando‘. Van 1901 tot 1913 was hij gemeenteraadslid voor de Vrijzinnige Kiesvereeniging, een liberale partij. In die functie wist hij de dreigende annexatie bij Haarlem af te wenden. In 1928 behoorde hij tot de oprichters van de filmfabriek Multifilm in Haarlem. Daar werkte hij samen met zijn buurman op de Duinwijckweg 5, J.C. Mol, pionier op het gebied van het maken van wetenschappelijke films. In 1913 nam Tideman afscheid van de gemeenteraad en meteen werd hij voorzitter van het hoofdbestuur van de vereniging De Evangelische Maatschappij, die een duidelijk anti-roomse signatuur had en gekant was tegen het regeringsplan een gezantschap bij de paus in te stellen. Het was ook het jaar van zijn voorzitterschap van het jonge Genootschap voor

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 21