Tideman was vaak kort aangebonden, ongenaakbaar, maar ook een toegewijde vriend en een spreker van jewelste www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2023 23 Herinneringen van Job Steynen Bij Het Bloemendaalsch Weekblad bleef ook lang na zijn afscheid als hoofdredacteur waardering voor Tideman bestaan, ondanks zijn eigenaardigheden. In 1931 verscheen bij zijn zestigste verjaardag een lange lofrede over hem en een tweede volgde tien jaar later bij zijn zeventigste verjaardag. Op 12 september 1943 overleed Piet Tideman, 72 jaar oud, een jaar na zijn vrouw Anna. Op 15 september volgde de begrafenis op Westerveld, uiteraard onder grote belangstelling. De laatste jaren had hij veel in bed gelegen en aan een roman over zijn leven geschreven die hij niet heeft kunnen voltooien. In het Haerlem Jaarboek werd hij herdacht door zijn kantoorgenote Mr. Elisabeth Scheltema- Conradi, die zijn grote belezenheid en theologische en filosofische kennis roemde. te worden van de SDAP. Hij sympathiseerde vooral met mensen die tegen de grote stroom in gingen. Zo kwam hij ook bij de Haarlemse afdeling van de debatingclub van de Bond van Revolutionair Socialistische Intellectueelen en als advocaat trad hij op in de geruchtmakende zaak van de anarchistische dienstweigeraar Herman Groenendaal, die in juni 1921 werd gearresteerd en voor de Krijgsraad moest verschijnen. In 1933 werd Tidemans naam genoemd als mogelijk advocaat voor Marinus van der Lubbe na de Rijksdagbrand, maar op aandringen van zijn vrouw zag hij daarvan af. Tideman bekommerde zich ook jarenlang om het erfgoed van Bloemendaal in de vereniging Bloemendaal’s Bloei, voorganger van Ons Bloemendaal, die hem bij het 25-jarig bestaan van de vereniging in 1931 tot erelid benoemde. Hij wist veel van de geschiedenis van Bloemendaal. In 1932 schreef hij er in Help UZelf! een lang artikel over en in april 1933 hield hij een causerie over ‘Oud Bloemendaal’ in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Job Steynen noteerde enkele herinneringen aan Tideman, die lang na Steynens dood in 1989 door de Haarlemse antiquaar Lenie Peetoom werden Literatuur J. Römelingh, ‘De twee levens van Piet Tideman', in: Haerlem Jaarboek 1978 (1979). Job Steynen, Mensen die ik heb gekend. Herinneringen (Lenie Peetoom Haarlem 1989) Frans Oerlemans en Peter Janzen, ‘Het hele leven is één groot onheil. Opkomst en afgang van Pieter Tideman (1871-1943)', in: De Parelduiker (jrg.7, 2002). Jan de Bruijn, 'Het boetekleed ontsiert de man niet'. Abraham Kuyper en de Lintjesaffaire (1909-1910) (Bert Bakker Amsterdam 2005) Inge de Wilde, ‘Hier woonde Giza Ritschl (1869-1942)', in: Ons Bloemendaal (winter 2018) 14-16 opgenomen in een boekje over Steynens Haarlemse vrienden en bekenden. ‘Gemakkelijk was hij niet', schreef Steynen, ‘hij was vaak kort aangebonden, ongenaakbaar, maar ook een toegewijde vriend en een spreker van jewelste' Bij de oprichting van de Internationale School voor Wijsbegeerte had Steynen hem ‘dagelijks meegemaakt en bewonderd om zijn veelzijdigheid, zijn geestdrift, zijn doorzettingskracht. Hij was de ziel van de vergaderingen'. Steynen herinnerde er ook aan dat Tideman hield van Luther en Verlaine, daarmee refererend aan het veertiendaagse bezoek van Verlaine in 1892 aan Nederland, waar Tideman een van de gastheren was geweest. ‘Groter tegenstelling dan tussen deze twee figuren kan men zich toch moeilijk voorstellen', concludeerde Steynen en daarmee gaf hij een goed beeld van de tegenstrijdigheden in Tidemans persoonlijkheid. Pieter Tideman junior Tidemans zoon die aan een rolstoel was gekluisterd woonde het grootste deel van zijn leven bij zijn ouders. Hij werkte enige tijd op de redactie van Het Bloemendaalsch Weekblad voor het plaatselijk nieuws en had een kleine kantoorboekhandel op verschillende locaties in Bloemendaal. Na het overlijden van zijn ouders woonde hij enige tijd op het Kerkplein 5. In 1955 overleed hij in een verzorgingshuis op de Herenweg 126 in Heemstede.

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 23