www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2023 25 Johannes Warnardus Bilders (1811-1890) Johannes Warnardus Bilders Geboren in Utrecht als zoon van een bakkersknecht wilde hij al jong de artistieke kant op. Zijn eerste en enige tekenonderwijs kreeg hij van de schilder Jan Lodewijk Jonxis en daarna vormde hij zichzelf. In 1830, ten tijde van de Belgische Opstand meldde hij zich aan als vrijwillig soldaat in dienst van de Nationale Militie en het jaar daarna nam hij deel aan de Tiendaagse Veldtocht. Na 1841 vestigde hij zich wisselend in Utrecht, Amsterdam en tenslotte in de hem zo geliefde villa ‘Rozenhage’ in Oosterbeek, ter beschikking gesteld door schrijver en vriend Johannes Kneppelhout, waar hij op 79-jarige leeftijd aan een longziekte overleed. Studiereizen brachten hem naar Duitsland en België. Hij werd lid van de Koninklijke Academie en van ‘Arti et Amicitiae’ in Amsterdam en nam deel aan tentoonstellingen in binnen- en buitenland. Zijn werk was te zien in Brussel, Wenen en Philadelphia. Hij is een belangrijk schilder van Gelderse bos- en heidegezichten in met name Vorden, Wolfheze, Oosterbeek en ook van de Ooijpolder bij Nijmegen. Het afwisselende landschap met de uitzichten, oude eiken- en beukenbossen en heidevelden schilderde hij voornamelijk en plein air. Voor de oude, alleenstaande zomereiken bedacht hij de naam Wodanseiken. Bilders wordt beschouwd als een voorloper van de Haagse School. Tijdgenoten en vrienden als Anton Mauve, Charles Rochussen en Willem Roelofs hebben schilderijen van Bilders vakkundig van ‘stoffage’ voorzien. Dat wil zeggen dat landschapsschilderijen verlevendigd werden en meer perspectief kregen door schapen, koeien of andere dieren op de voorgrond aan te brengen en wel door schilders die daarin gespecialiseerd waren. Opdracht Klaarblijkelijk hebben de Borski’s aan Johannes Warnardus Bilders, ‘een van Nederlands uitnemendste landschapschilders', de opdracht gegeven om het landgoed op doek vast te leggen. Dat kan afgeleid worden uit een recensie in Nieuws van de Dag van 28 mei 1891, naar aanleiding van een tentoonstelling van J.W. Bilders en zijn getalenteerde zoon A.G. (Gerard) Bilders in Arti et Amicitiae: ‘Opmerkelijk is het hoe het "Gezicht op de buitenplaats Elswout” zoo duidelijk aangeeft met hoe weinig animo Bilders dit schilderij geschilderd heeft. Hij was hier gebonden, moest een portret geven van een stuk, niet uit de vrije natuur, maar uit de door kunst geleide natuur. En men weet het: een dergelijke buitenplaats, hoe prettig ook om te zien, heeft weinig schilderachtigs. Bilders moet het met zekeren tegenzin geschilderd hebben; vandaar dat er een zekere matheid en gedwongenheid in merkbaar zijn.’ Bilders trouwde in 1934 met de Duitse Frederica Staudenmaijer. Na een doodgeboren jongetje kregen zij nog acht kinderen van wie er vier zeer jong overleden. Hun zoon Gerard (1838-1865) zou in de voetsporen van zijn vader treden als succesvol landschapsschilder. Men kwam graag bij Bilders thuis, een gastvrije schilder met altijd een goed verhaal en een goed glas erbij! Hij werd benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In 1861 overleed zijn vrouw, vier jaar later zijn zoon Gerard en een paar maanden daarna zijn jongste dochter, allen aan tuberculose. Bilders trouwde opnieuw, nu met de veel jongere Maria Phillippina van Bosse, een van zijn leerlingen en dochter van de liberale politicus Pieter van Bosse. Zij werd zelfstandig kunstenares en beleefde tien zeer productieve jaren samen met Bilders in Oosterbeek. Werken van J.W. Bilders zijn onder andere te vinden in de collecties van het Rijksmuseum, Stedelijk Museum Amsterdam, De Mesdag Collectie, Museum Moderne Kunst Arnhem, Groninger Museum, Singer Laren, Kasteel Doorwerth en Teylers. Portret van Johannes Warnardus Bilders (1811-1890) en Maria Philippina van Bosse (1837-1900). Datering foto: 1880 - 1890 Literatuur: Wiepke Loos (red), Gekleurd Grijs. Johannes Kneppelhout (1840-1885) en Gerard Bilders (1838 1865). Brieven en Dagboek. (Waanders Uitgevers Zwolle 2009) Wikipedia, Delpher, RKD

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 25