Nieuwe bestemming voor een kastanje en een spar l www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2023 27 Wim Burggraaf oor mij is de kastanjeboom in de rotonde bij de Schoolvereniging Aerdenhout-Bentveld (SAB) heel bijzonder. We hadden in onze Aerdenhoutse achtertuin, uit een in 1976 in de grond gestopte kastanje, een boom opgekweekt die na twintig jaar al flink gegroeid was. Ik had hem steeds, volgens de regels die ik had opgestoken van de afdeling Groenvoorziening, ontdaan van overbodige takken, die andere takken in de weg zaten, en had hem ook volgens de regels opgekroond. Maar hij stond te dicht bij de garagedeur en ging daardoor in de weg staan. Ik vroeg dus met tegenzin een kapvergunning aan bij de gemeente en zei daarbij dat ik het wel jammer vond dat we de boom zouden moeten missen. John Todirijo (de toenmalige chef Groenvoorziening) reageerde met: maar wij willen hem graag hebben, want hij is door de toegepaste snoeiwijze heel geschikt voor een rotonde. Ruim tevoren spitte de gemeente de wortels op flinke afstand van de stam al door en op een geschikt plantmoment in het najaar kwam er een enorme hijskraan die de boom zou optillen, nadat de wortelkluit was uitgegraven. Maar welke kracht de kraan ook uitoefende, de boom kwam niet los. Dat bleek te komen door de penwortel die een spontaan opgekomen boom altijd heeft (in tegenstelling tot een boom afkomstig van een kwekerij) en die heel diep de grond in gaat. Nadat die penwortel was doorgeknipt, tilde de kraan de boom over ons dak heen en werd hij met een vrachtwagen naar zijn bestemming gebracht. Dat was dus die rotonde bij de SAB. De boom werd ondergronds verankerd, zodat je boven de grond geen steunpalen zag. Hij sloeg goed aan en overleefde ook een aanval van de kastanjebloedingsziekte. Niet alle kastanjes gaan daar dood aan. De ziekte kan zich stabiliseren. Als we er vroeger met de kinderen langs kwamen, zeiden ze altijd: dat is onze boom! Hij staat er nog steeds mooi te wezen en is al flink uit de kluiten gewassen. Spar geschonken aan de gemeente En zo hebben we ook later nog een heel grote spar uit onze tuin aan de gemeente geschonken. Hij stond in de weg voor de woninguitbreiding van de buurman. Die boom werd wél gekapt en vond een plek in de Burgerzaal van het gemeentehuis als kerstboom. Het met mankracht en touwen overeind hijsen was nog een hele klus voor de groenmedewerkers. Hij was zó groot dat hij nog net paste onder het (hoge) plafond. Als tegenprestatie kapte de gemeente hem gratis voor ons en verwijderde ook de stobbe en de wortels. Sta ft V

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 27