Zoekplaatje 25 tegen de gevel zichtbaar. Hoewel de tekst op de borden amper leesbaar is, doet alles bij elkaar sterk vermoeden dat er een eenvoudig buurtwinkeltje met allerhande koopwaar was gevestigd. Over de gevel kunnen we nog vermelden dat die is opgetrokken uit metselwerk bestaande uit Waalformaat stenen in Vlaams verband. Dat wil zeggen dat alle lagen bestaan uit kop-strek-kop- strek metselwerk en de lagen bovendien om en om met een drieklezoor begint. Ter verduidelijking zijn twee afbeeldingen gevoegd met een schematische weergave van het toegepaste metselpatroon dat als Vlaams verband bekend staat en een schema van de diverse gebruikte steenformaten met de bijbehorende bouwkundige termen. staat op twee boven elkaar bevestigde planken een reeks stopflessen uitgestald. Bovendien zijn rechts van de voordeur, naast Boven de ramen - al dan niet in combinatie met de voordeur - zijn bij wijze van een overspanning gemetselde segmentbogen Als zoekplaatje fungeert in deze aflevering een reproductie van een zwart-wit foto uit de collectie van oud-bestuurslid Lou van Emmerik (1922-1996). Naar alle waarschijnlijk een uithangbord, ook enkele reclameborden toont de opname een straattafereel in (de omgeving van) Vogelenzang begin vorige eeuw. We zien een paard en wagen voor een eenvoudige arbeiderswoning. Op de bok van de wagen zit een lange tengere man vredig een pijp te roken, terwijl hij het paard bij de teugels voert. De man gaat gekleed in een donkere jas en draagt een pet met klep als hoofddeksel, terwijl zijn benen met een warme deken zijn bedekt. Het is onduidelijk waaruit de lading op de kar bestaat, omdat de vracht door een groot dekzeil aan het oog wordt onttrokken. Ook de identiteit van de dame die naast de wagen staat is onbekend. De bescheiden woning op de achtergrond bestaat slechts uit een enkele woonverdieping plus kap. In de voorgevel bevinden zich twee identieke schuiframen plus eenzelfde schuifraam in combinatie met een sierlijke paneeldeur met bovenlicht. Achter het raam direct naast de voordeur 33 Paard en wagen met voerman en onbekende dame staande voor een arbeiderswoning www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2023

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 33