Inhoud www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2023 3 4 20 24 27 28 30 31 32 33 35 Verder in dit nummer Van de redactie Hier woonde: Duinwijckweg 3: Piet Tideman, Inge de Wilde Buiten Bloemendaal: Elswout, geschilderd door J.W. Bilders, Paulanha van den Berg-Diamant Nieuwe bestemming voor een kastanje en een spar, Wim Burggraaf Signalement: Een Bloemendaals Boeffie, Frits van der Veldt Terugblik voorjaarsbijeenkomst, Marion Lemmers Van het bestuur Plus en Min Zoekplaatje Colofon 14 Vakantiedorp het Schuitegat. Bunkers van kustbatterij Langerak als recreatieverblijf Tussen 1951 en 1988 bevond zich in de Kennemerduinen een uniek vakantieverblijf: bunkerdorp het Schuitegat. Achttien bunkers, die deel hadden uitgemaakt van kustbatterij Langerak, waren geschikt gemaakt als vakantieverblijf. Marie-Christine Marres 5 Een schakel in de Atlantikwall Het doorgaans zo vreedzame Bloemendaalse strand vormde tijdens de Tweede Wereldoorlog een schakel in de grootste verdedigingslinie die in die periode tot stand is gekomen: de Atlantikwall, die het Duitse Rijk en de onderworpen West-Europese landen moest behoeden voor een aanval vanuit zee. Gert Jan van Setten 9 De Atlantikwall in Bloemendaal De grootste nog zichtbare militaire impact op de duinen stamt uit de Tweede Wereldoorlog. De bunkers, tankgrachten, opgeworpen duinen en contouren van loopgraven zijn inmiddels vergroeid met het duinlandschap. Henk Wijkhuisen 17 De Flakbatterij Süd-Ost Goed verscholen en grotendeels onder het zand bedolven liggen in de Herenduinen de restanten van een van de twee grote militaire complexen uit het Bloemendaalse deel van de Atlantikwall: de Flakbatterij Süd-Ost. 'Flak' staat voor Flug Abwehr Kanone, en daar stonden er hier vier van opgesteld. Gert Jan van Setten

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 3