Van de redactie De redactie: Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Een jaar of tachtig geleden was het Bloemendaalse strand hermetisch afgesloten voor badgasten en wandelaars. In die tijd werd het in hoog tempo getransformeerd tot een schakel in de Atlantikwall, de grijze gordel van gewapend beton die de Duitsers aan de Westeuropese kusten optrokken tegen een mogelijke geallieerde invasie. Na de oorlog is een groot deel van deze fortificaties opgeruimd, maar veel bleef over, steeds meer bedolven onder het duinzand. Nu worden die restanten beschouwd als militair erfgoed, en een aantal wordt als zodanig beschermd. Wie daar in onze gemeente een belangrijke rol bij speelt is wethouder Henk Wijkhuisen, en we zijn blij dat hij voor ons een artikel over de Atlantikwall in Bloemendaal heeft willen schrijven. Een andere deskundige, Reinier Mees, heeft op onze voorjaarsvergadering een interessant vertoog over deze materie gehouden, dat soms ook letterlijk diepgravend was. Daarbij stond hij ook stil bij de twee belangrijkste complexen alhier, de Flakbatterij Süd- Ost en de Kustbatterij Langerak, waaraan we in dit themanummer eveneens aandacht besteden. Achttien bij Langerak behorende bunkers werden na de bevrijding omgetoverd tot het vakantiedorp Schuitegat. Marie-Christine Marres beschrijft dit paradijsje voor een kleine groep vaste gasten, die de primitieve omstandigheden voor lief namen omwille van de rust en het natuurschoon. Maar het is niet alles bunkers en beton in deze aflevering. Inge de Wilde schetst het roerige leven van de destijds bekende Bloemendaalse advocaat Piet Tideman, die in 1906 Het Bloemendaalsche Weekblad oprichtte. Daarnaast heeft dit drukke baasje zich met zo ongeveer alle aspecten van het openbare leven in deze gemeente beziggehouden, waarbij hij met zijn heftige temperament niet zelden ophef teweegbracht. Landelijke bekendheid verwierf hij toen hij de machtige gereformeerde politicus Abraham Kuyper in het nauw bracht met de 'lintjesaffaire’. Hij overleed in 1943; over de heilloze bouwwerkzaamheden die toen de Bloemendaalse kust verontrustten heeft hij zich hopelijk niet meer opgewonden. Wij wensen u een mooie zomer, met veel ongestoorde strandgenoegens, als u daar van houdt. 4 Www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2023

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 4