j7 w Kerstfeest in een onderkomen op batterij Langerak et principe besluit tot de aanleg van deze linie viel al in de zomer van 1941, na de Duitse inval in de Sovjet-Unie. Aanvankelijk werd dit voornemen vooral propagandistisch uitgebuit, maar toen in december van dat jaar de Verenigde Staten zich in de oorlog mengden, werd het ernst. Hitler en zijn generaals realiseerden zich, dat een invasie van de ‘Anglo-Amerikanen’ in het West-Europese kustgebied niet ondenkbaar meer was. Een jaar later leverde de pijnlijke nederlaag bij Stalingrad een verdere impuls. Aan het Oostfront was het nu erop of eronder, en dat maakte de behoefte aan rugdekking in het westen urgent. De verwachting was, dat dankzij de Atlantikwall een betrekkelijk kleine troepenmacht in staat moest zijn om een geallieerde landingsmacht al op de stranden terug de zee in te jagen. Hitler ging ervan uit dat deze tegenstanders dan minstens twee jaar nodig zouden hebben om hun wonden te likken, en in de tussentijd kon hij wel afrekenen met de Russen. Invasie Zowel voor de Duitsers als voor de geallieerden was de grote vraag waar die riskante operatie plaats zou gaan vinden. Voor de laatsten stond één ding vast: niet in Nederland. De afstand vanaf de Engelse kust was te groot voor een verrassingsaanval, en In het Hollandse duinzand was het heel moeilijk manoeuvreren met zwaar materieel als tanks. Dat zou nog erger worden als het achterland onder water gezet zou worden. Dat gebied was ook nog eens dicht bevolkt, en de geallieerden waren geneigd om de miljoenen inwoners van Noord- en Zuid-Holland een verwoestende strijd te willen besparen. Tenslotte zou een invasie gedoemd zijn te mislukken zonder massale luchtsteun. De geallieerde luchtmachten hadden in 1944 al een groot overwicht op de Luftwaffe, maar voor jachtvliegtuigen was de afstand van de Engelse vliegvelden naar de Nederlandse kust te groot. Hier aangekomen zouden de Spitfires en de Mustangs al direct om moeten keren om bij te tanken. Waar dan wel? De Duitsers sloten een landing op de Hollandse kust niet helemaal uit, maar ze rekenden op een aanval over het Nauw van Calais, en daar werden dan ook de sterkste vestingwerken gerealiseerd. Mede daarom koos het geallieerde opperbevel voor de Normandische kust, en dat bleek een verstandige beslissing. Veel Nederlanders waren echter teleurgesteld. Die hadden gehoopt op een landing tussen de Hoek en Den Helder, en dan een snelle, frisse en vrolijke bevrijding. De regie voor dit gigantische project werd toevertrouwd aan de ‘Organisation Todt', genoemd naar haar leider Fritz Todt (1891 1942), een begaafde ingenieur en organisator, die eerder verantwoordelijk was geweest voor de aanleg van de Duitse Autobahne. Onder zijn leiding werd de constructie efficiënt en rationeel uitgevoerd op basis van Regelbau: alle bunkers en andere elementen werden opgetrokken volgens gestandaardiseerde modellen. Een jaar na zijn vroege dood ten gevolge van een vliegtuigongeluk belastte Hitler veldmaarschalk Erwin Rommel (1891-1944) met de supervisie over de verdere uitbouw van de Wall. Op de uitkijk in één van de uitgegraven posities voor schutters op de eerste duinenrij - H

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 6