www.onsbloemendaal.nl 8 nr. 2 zomer 2023 Generalfeldmarschall Erwin Rommel werd afgevoerd naar Duitsland, om daar ingezet te worden bij herstelwerk aan gebombardeerde steden en kapot gegooide stuwdammen. Die inzet zorgde wel voor ernstige vertraging. Dat deed ook het toenemende gebrek aan bouwmaterialen, ondanks de per 1 juli 1942 afgekondigde ‘bouwstop’ voor het hele land, en rücksichtslose vorderingen door de Wehrmacht. Van de ca. 350 geprojecteerde grote werken waren er op 1 mei 1944 nog geen honderd gereed. Niet dat het veel Ook toen was de Kennemerlandse schakel van de Wall nog niet de slechtste plaats om de wereldoorlog door te brengen; voor veel van de daar gelegerde soldaten was verveling waarschijnlijk de grootste beproeving. Toch was er ook wel degelijk militaire activiteit. Niet in de grote Kustbatterij Langerak, want vijandige schepen om te bestoken verschenen uitmaakte, zoals een paar weken later zou blijken. niet aan de horizon. Maar des te meer doorkruisten steeds talrijkere eskaders geallieerde bommenwerpers het Nederlandse luchtruim op weg naar en terugkerend van Duitse steden en industriegebieden. Die vormden het doelwit voor de andere grote installatie in deze gemeente: de Flakbatterij Süd-Ost. Aan de omvangrijke overblijfselen van deze beide complexen wordt elders in dit nummer aandacht besteed. Met dank aan Paul Reinders Erwin Rommel (1891-1944) was een gevierde veldheer, zowel in eigen land als in het geallieerde kamp. Zijn faam had hij vooral te danken aan zijn optreden als commandant van het Afrika-Korps, waarmee hij in 1941- 42 spectaculaire overwinningen boekte in Libië en Egypte. Hij moest het uiteindelijk afleggen tegen de Britse maarschalk Montgomery, maar hij hield er de bewonderende bijnaam ‘Wüstenfuchs’ (woestijnvos) aan over. In november 1943 benoemde Hitler hem tot inspecteur van de kustverdediging en in december 1944 begon hij aan een inspectiereis langs de Atlantikwall die hem ook in Bloemendaal zou brengen (zie ook het artikel van Henk Wijkhuisen). Hij staat bekend om zijn daadkracht en vindingrijkheid, en wijdde zich energiek aan zijn nieuwe opdracht. Maar hij ondervond veel last van de ‘Befehlswirrwarr’ in het Duitse militaire opperbevel. Niet lang na de Invasie realiseerde hij zich dat Duitsland de oorlog zou gaan verliezen, en zocht hij naar mogelijkheden om de strijd in het westen op te geven. Op 17 juli 1944 werd zijn auto in Noord-Frankrijk door Britse Spitfires beschoten en Rommel raakte ernstig gewond. Hij ging naar huis om te herstellen, maar werd op 14 oktober tot zelfmoord gedwongen wegens zijn vermeende betrokkenheid bij de aanslag op Hitler van 20 juli 1944. -- f**-V-x* MÈKV-c J: -

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 8