Buiten Bloemendaal h u J I: I i Een romantisch schilderij uit 1816 door Pieter Bouman 13 :h B: n 1 3 www.onsbloemendaal.nl 18 nr. 3 najaar 2023 Pieter Bouman, Waterval op Leyduin, 1816. Olieverf op doek, 62 x 48 cm. Particuliere collectie Antoon Erftemeijer Nederland is geen land van echte watervallen. Maar met wat kunstgrepen is daar wel iets aan te doen. Aldus geschiedde op het landgoed Leyduin, waar in de periode 1720 1760 door de toenmalige eigenaren - koopmansfamilie Van Loon - een heus watervalletje werd geschapen in de rel, die door het landgoed loopt. Het ging stromen en bruisen telkens wanneer men een daartoe aangebracht sluisje opende. Met dit en andere bijzonderheden, zoals de nog bestaande neogotische ‘belvédère’ (of ‘hermitage’) op een hoog opgeworpen heuvel, werd het landgoed interessant gemaakt voor bewoners en hun bezoek. Op het unieke schilderij Waterval op Leyduin uit 1816 van Pieter Bouman (1764 1828) is deze ‘cascade’ mogelijk iets imponerender gemaakt dan hij was, tenminste wanneer we het schilderij vergelijken met een tekeningetje van Cornelius Ekama uit 1870 (Noord-Hollands Archief) en enkele oude foto’s van rond 1900/1920 die de ‘val’ in functie tonen. In 2015 is de - in beginsel gesloten - sluis waarmee de waterval kan worden veroorzaakt, gerestaureerd. Vondellaan vóór 1932 met in het midden de grasstrook met de iepen(NHA) Vondellaan in 1944, ansicht, na het rooien van de iepen en het veranderen van de aanleg van de laan (NHA) meerderheid van de bewoners wilde niet dat de sneeuwstruiken vervangen werden door gras. Zij voelden zich ‘door de gemeente nogal overvallen wegens de veel te korte tijd om [zich] te kunnen voorbereiden op een inhoudelijke reactie bij de geplande bijeenkomst’. Verantwoordelijk wethouder Annemieke Schep gaf de bewoners daarop een jaar de tijd om met een inhoudelijke reactie te komen en zelf voorstellen in te dienen. De Schoffeldagen Op 25 juni 2013 presenteerden de bewoners hun brochure ‘Houd de Vondellaan in ere’ waarin zij na grondig onderzoek concludeerden dat de beoogde kostenbesparing niet substantieel genoeg was om het verwijderen van de heesters te rechtvaardigen. De gemeente kon zich hierin niet vinden, maar wel in het voorstel van een paar bewoonsters om een deel van het onderhoud dan maar zelf te doen. Sindsdien vindt er tweemaal per jaar op zaterdag een - vooraf met de gemeente afgestemde - schoffeldag plaats, meestal halverwege de lente en tegen het eind van de zomer waarbij ieder verantwoordelijk is voor het gedeelte voor zijn eigen perceel. De gemeente plaatst groene pylonen op straat, waar het onkruid kan worden neergelegd en haalt dit op maandagochtend op. Om 12.00 uur is er koffie met taart bij een van de bewoners, een traditie waar iedereen inmiddels zeer aan hecht. Het kwam op deze 25 meter brede laan wel voor dat mensen jaren overburen waren zonder elkaar te kennen. Dat is verleden tijd. Door de schoffeldagen is een hechte gemeenschap aan de Vondellaan ontstaan, waarin nieuwe èn toekomstige bewoners snel worden opgenomen. Biodiversiteit Sinds 2018 is het beleid van de gemeente ten aanzien van het onderhouden van het groen aanzienlijk veranderd. Het streven naar het Bronnen: Hittjo Kruyswijk, De Vondellaan is eeuwig, Vondellaan Aerdenhout 1914-2014 (Haarlem 2014) ‘Houd de Vondellaan in ere’ Aerdenhout 2013 ‘Bloemendaal in Bloei, kansen voor biodiversiteit', op de website van de gemeente Bloemendaal Met dank aan Barbara Borstlap, voorzitter van het Vondellaan Comité, Oili Bos en John Todirijo handhaven of zelfs verbeteren van de biodiversiteit in het openbaar groen - in samenwerking met onder meer bewoners - staat centraal. Voor plantsoenen betekent dit minder schoffelen, en proberen om door ‘biodivers beheer’ bermen en grasvelden met elkaar te verbinden. Zoals destijds afgesproken, snoeit de gemeente de struiken in de Vondellaan slechts eenmaal per jaar, en dringen de bewoners het onkruid tot aanvaardbare proporties terug, waardoor wilde planten alle ruimte krijgen om te groeien. Zo is de bezuinigingsmaatregel dankzij gewijzigd beleid een geslaagd voorbeeld geworden van de wijze waarop de gemeente de biodiversiteit wil verbeteren. Met John Todirijo, voormalig hoofd Groenvoorzieningen/Publieke Werken in Bloemendaal, maakte ik een wandeling door de Vondellaan om te kijken wat er zoal groeit. Hij heeft nog wel een advies voor de gemeente om de biodiversiteit nog meer te verhogen: ‘het beeld in de Vondellaan wordt bepaald door bomen en struiken met vrij dicht gegroeide bermstroken en de villatuinen. Als maatregel zou ik in het beheer streven naar een ontwikkeling van de bermstroken tot bosbermen. Dit betekent het dunnen van struiken en bomen op een zodanige wijze dat er door willekeurige verspreide beplantingsgroepen verschillen in dichtheid ontstaan en rijen vermeden worden' hr f HjL - Ss P' F- pi F Jij 3 I I 'fcJi -1

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 10