www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 22 nr. 3 najaar 2023 nr. 3 najaar 2023 23 Hoenderhof van Melchior d'Hondecoeter Karel I Oude vrouw in gebed van Nicolaas Maes Zelfportret van Adolf Pirsch met Hanna Fieke en dochter Ada a de voltooiing van het huis in 1922 hebben de eigenaren, Piet Dorhout Mees en Dien Dorhout Mees-de Blocq van Scheltinga, een fotograaf opdracht gegeven een album samen te stellen met foto’s van de representatieve delen van het huis en zijn omgeving. Zo zijn er van het interieur foto’s van de centrale hal, die als woonkamer is ingericht, van de eetkamer, en van de beide salons die aan weerszijden van de hal gesitueerd zijn. In de salons vragen drie enorme schilderijen de aandacht: één in de salon die grenst aan het terras en twee in de salon aan de noordzijde van de hal. Door de veelheid van kozijnen, ingebouwde kasten en schouwen, hangen deze schilderijen eigenlijk op de enig beschikbare plaatsen. Wat zien we op deze schilderijen? een meter hoog, laat twee spelende jonge kinderen zien, in jurkjes en met pijpenkrullen. Het schilderij werd omstreeks 1913 vervaardigd door de in Haarlem wonende en werkende schilder Adolf Pirsch. Hij was afkomstig uit Graz, en voor het dreigend oorlogsgeweld via Engeland gevlucht naar Nederland. Toen Pirsch het doek schilderde, woonde de familie Dorhout Mees in Zwolle. Piet was burgemeester van de gemeente Zwollerkerspel; een gemeente met het gemeentehuis en de ambtswoning van de burgemeester in de stad Zwolle. Op het schilderij zien we twee zoons van Piet en Dien Dorhout Mees, Bob en Piet jr., een in 1909 geboren tweeling. Pirsch woonde in Haarlem-Noord in de Velserstraat en had zijn atelier in de Amsterdamse Poort. Hij woonde samen met Hanna Fieke. Het paar had een dochter, Ada. Pirsch heeft diverse keren zowel zijn partner als zijn dochter op het doek vastgelegd. Verder schilderde hij het liefst royalty en leden van adel en patriciaat. Bij het ‘gewone’ volk genoot hij weinig bekendheid. In 1926 werd zijn werk tentoongesteld in de Hoofdwacht aan de Grote Markt in Haarlem. De eerste bezoeker was prins Hendrik, die met name een portret van prinses Juliana kwam bewonderen. Pirsch’ manier van schilderen werd wel als ‘salonkunst’ omschreven. Hij overleed in 1929, in Graz. Dochter Ada Pirsch heeft nog jaren als muziekpedagoge gewoond in het koetshuis van Wildhoef, aan de Donkerelaan in Bloemendaal; zij overleed in 2003. Hollandse meesters Het volgende schilderij, ook flink aan de maat, toont een vrouw in gebed verzonken. Een huiselijk tafereel: brood op tafel, mes ernaast, een kannetje stroop. Het schilderij kan worden herkend als de Oude vrouw in gebed van Nicolaas Maes (1634 - 1693). Maes was een van de belangrijkste leerlingen van Rembrandt, die, anders dan Rembrandt, ook financieel succesvol was. Bij zijn overlijden liet hij 11.000 gulden en enkele huizen na. Het laatste schilderij, even zo groot, laat heel rustiek een muur zien met Maar kennen we die Oude vrouw in gebed en die Hoenderhof niet uit het Rijksmuseum? Jazeker. De schilderijen van Maes en D’Hondecoeter op Leyduin zijn kopieën. Het schilderen van kopieën was eind negentiende, begin twintigste eeuw een verplicht vak op de kunstopleidingen, en vakkundig nageschilderde meesterwerken gaven cachet aan de salons van welgestelden als het echtpaar Dorhout Mees. De vraag was blijkbaar zó groot, dat musea er paal en perk aan stelden. Zo mocht er niet meer dan één kopiist per zaal aan het werk zijn, en niet meer dan vier tegelijk in het museum. Kopiëren was alleen toegestaan met toestemming van de museumdirecteur, en hoogte en breedte van de kopie dienden beduidend af te wijken van die van het origineel; ook moest de kopie worden gesigneerd met de naam van de kopiist. vogels en pluimvee. Hierin herkennen we de Hoenderhof van Melchior d’Hondecoeter (1636 - 1695), die gespecialiseerd was in het in beeld brengen van bijzondere vogels, vaak in een folly-achtige setting. Een bijzonder werk van Arnold van de Laar is de kopie die hij in het Louvre in Parijs maakte van het portret van Karel I, koning van Engeland, vervaardigd door Anthony van Dyck omstreeks 1636. Arnold maakte deze kopie in 1921 in opdracht van de kunstlievende sigarenfabrikant Van Abbe in Eindhoven (ook bekend van het Van Abbemuseum). Van Abbe gebruikte het portret van Karel I op de verpakkingen van zijn gelijknamige merk sigaren, met de slagzin: ‘Er is maar één Karel I’. Aan Arnold van de Laar is in het voorjaar van 2016 een tentoonstelling gewijd in Museum Slager in ‘s-Hertogenbosch. Ook verscheen toen een boek over hem en zijn werk van Marga Altena en Michiel van de Laar, onder de titel Een duizend-kunstenaar in Den Bosch. Het initiatief voor de tentoonstelling en het boek kwam van Van de Laars kleinzoon Michel van de Laar, van 1989 tot 2014 restaurateur in dienst van het Rijksmuseum, nu zelfstandig als zodanig werkzaam in ‘s-Hertogenbosch. Over Adolf Pirsch werd in het najaar van 2022 een tentoonstelling gehouden in het koetshuis van het Museum van Loon aan de Keizersgracht in Amsterdam. De tentoonstelling en het begeleidende boek van Rudi Ekkart en Claire van den Donk droegen de titel Aanzienlijke Portretten. Adolf Pirsch (1858 - 1929) Het eerstgenoemde schilderij, meer dan een meter breed en ongeveer Arnold van de Laar (1886 - 1974) Sommige kunstschilders specialiseerden zich in het kopiëren. Dat deed bijvoorbeeld Arnold van de Laar uit ‘s-Hertogenbosch. Van de Laar is de schilder van de kopieën van de Oude vrouw in gebed èn van De hoenderhof. Hij was in zijn tijd een redelijk bekende kunstschilder, kopiist, fotograaf en restaurateur. Bij zijn overlijden werd hij vooral in die laatste hoedanigheid herdacht. De Hoenderhof is door Van de Laar gekopieerd in 1916, de Oude vrouw in gebed in 1918; beide in het Rijksmuseum. In 1940 verliet de laatste Dorhout Mees, dochter Daniëla, het huis Leyduin. De hele inboedel is toen ondergebracht bij familieleden of geveild. De kostbare kopieën werden toen niet meer als salonfahig beschouwd. Waar ze gebleven zijn, is niet bekend. RklKS-MUS EUrt t F F mh 4m ML nu M LH i*iwill N BËWIi^$ VA.N BËK.ÖWËN VERLÖF W Ad mjAoti nu ftrrtj ^’wi-zr rrrmrU afi i.jrtiAifni anjfr A'd. GHJj# j-dw iiiW wiirit.nd'rn ■i.'jwjute1 fr Ad urt SJ-St IW Jtat ffrfizjwd. AunnuuJL X/ i-J ZcP

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 12