125 jaar drinkwaterbedrijf in Overveen Li www.onsbloemendaal.nl 24 nr. 3 najaar 2023 Waterfabriek Haarlem 1898. Ed Prins De watertoren in het weidse duinlandschap in 1904. Collectie prentbriefkaarten Lou Braakman (NHA) Tegeltableau van de waterfabriek. Het tegelplateau - een schenking van het personeel bij het vijftigjarig bestaan - hangt op kantoor in het bezoekerscentrum de Zandwaaier. (Ed Prins) Het geheel heeft nu de status van rijksmonumentaal complex. Het terrein van de waterfabriek in 1939. De watertoren wordt om het bijzondere uiterlijk ook wel het waterkasteel genoemd. Dit jaar is het 125 jaar geleden dat de waterfabriek van Haarlem in Overveen in gebruik genomen werd. Wat eraan vooraf ging Oorspronkelijk was het de bedoeling van Haarlem om de drinkwaterwinning bij het Brouwerskolkje te laten plaatsvinden. Het duinwater stroomde daar ondergronds naar toe. De eigenaar van de grond - mevrouw Van der Vliet- Borski - wilde niet meewerken. Haarlem had van het Rijk toestemming gekregen om de grond te onteigenen. Dit kon worden voorkomen doordat de burgemeester van Haarlem - jhr Boreel van Hoogelanden - met mevrouw Van der Vliet-Borski tot overeenstemming kwam om de waterfabriek op een andere plaats - enkele honderden meters verderop - te bouwen. Haarlem kreeg van haar voor één gulden per jaar het erfpachtrecht voor een bedrijfsterrein en een strook grond van honderd meter breed en vijf km lang in noordelijke richting. In die strook kon het duinwater gewonnen worden. Ontwerp en bouw Haarlem gaf architect ing. J. Schotel opdracht om de fabriek te ontwerpen. Hij ontwierp deze in de stijl van de industriële architectuur van destijds met neorenaissance kenmerken. Op 29 april 1898 vond de opening plaats. Het complex bestaat uit een ensemble van monumentale bedrijfsgebouwen, een directeurswoning en drie dienstwoningen. De gebouwen hebben voor de drinkwaterproductie herkenbare functies: - Het pompgebouw voor wateronttrekking en -distributie - Het zuiveringsgebouw voor beluchting - De bezinkbekkens voor slibverwijdering - Het ronde zandfilter voor zuivering - De reinwaterkelders voor opslag van gezuiverd water - De watertoren voor buffering en distributie eranderingen door de jaren heen In de loop van de jaren kwamen er nieuwe technieken beschikbaar en was er behoefte aan capaciteitsvergroting. Daarvoor werd het complex in 1937 uitgebreid en aangepast met een geavanceerd voorfiltergebouw in de stijl van de Amsterdamse School) en een extra reinwaterkelder. Eind vijftiger jaren werd het stoomtijdperk van de waterfabriek afgesloten en werden de stoommachines vervangen door elektrische pompen. De schoorsteen kon worden afgebroken. Ook de aftakking van het spoor Haarlem-Zandvoort voor de aanvoer van kolen werd weggehaald. In 1968 is het bijzondere zuiveringsgebouw afgebroken en is een (grijs) gebouw met bedieningshal met snelfiltratiefilters neergezet. Nieuwe waterkelders zorgden voor extra opslagcapaciteit. In 1996 werd het terrein in Overveen onderdeel van het Nationaal Park Zuid-Kennemerland. De toekomst van PWN-pompstation Overveen PWN laat onderzoek doen naar de mogelijkheden om de leveringszekerheid van drinkwater ten zuiden van het Noordzeekanaal voor de toekomst veilig te stellen. Daarvoor worden meerdere mogelijkheden bekeken. Een van de mogelijkheden is om bij Overveen gezuiverd rivierwater uit het Amsterdam-Rijnkanaal in de duinen te infiltreren en een gelijke hoeveelheid water weer daaruit te onttrekken en op het pompstation Overveen voor drinkwater geschikt te maken. De directie van PWN zal in de loop van 2023 besluiten of deze zgn. variant WRK-Overveen verder uitgewerkt zal worden. (WRK=Waterleiding Rijn-Kennemerland) Regelmatig worden er excursies georganiseerd op de watertoren. Informatie hierover vindt u op www. np-zuidkennemerland.nl In 2002 stopte het bedrijf met de drinkwaterproductie in Overveen. Sindsdien wordt het drinkwater vanuit de productielocatie Heemskerk naar Overveen aangevoerd en van daaruit in Zuid-Kennemerland gedistribueerd. Naast de distributiefunctie heeft de bedrijfslocatie ook nog een calamiteitenfunctie d.w.z. dat men in noodgevallen drinkwater uit de duinen bij Overveen kan halen. In 1985 ging het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf Haarlem op in het Waterleidingbedrijf Zuid- Kennemerland (WLZK). Hetzelfde gebeurde met de waterleidingbedrijven van Bloemendaal, Heemstede, Velsen en Zandvoort. In 1997 werd de WLZK opgenomen in het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland (PWN). V MM

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 13