Jac. van Kempen, De Bloemendaalse Nachtegaal www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2023 27 Marie-Christine Marres In oktober 1940 werd in het toenmalige Wildhoefplantsoen - nu de Van Valckenburchlaan - een bank onthuld, ‘ter herinnering aan den zanger Jac. van Kempen 1875-1939’. Aanwezig waren vrienden, oud-leerlingen en bewonderaars. Alleen niet-politieke samenkomsten waren toen nog toegestaan, dus de gemeente moest toestemming verlenen voor deze onthulling. De bank staat er nog, doch weinigen zullen nog weten wie Jac. van Kempen was. Een portret. Jac. van Kempenbank aan de van Valckenburghlaan in Bloemendaal met daarop de tekst: 'ter herinnering aan den zanger Jac. van Kempen 1875-1939' (Theo Kuiper) Jacques van Kempen (15 oktober 1875 - 7 augustus 1939) uit: Help uzelf, jaarboekje en adresboek voor de gemeente Bloemendaal 1927 rote buitenlandse carrière Jacques van Kempen werd op 15 oktober 1875 geboren in Zierikzee. Op zeventienjarige leeftijd werd hij lid van een plaatselijke zangvereniging, waar zijn bijzondere tenorgeluid direct opviel; op zijn negentiende zong hij al een tenorsolo in Psalm 95 van Mendelssohn. Hij ging studeren aan het Conservatorium te Amsterdam onder Cornélie van Zanten, en behaalde in 1903 het diploma concertzanger en leraar. Vervolgens vertrok hij naar Berlijn en studeerde ook daar nog twee jaar onder Van Zanten. ‘In het tweede jaar van mijn verblijf aldaar werd ik reeds uitgenodigd de soli in Bachs Mattheus Passie te vervullen. Ik behaalde daar zoveel succes mee dat ik binnen een tijdsverloop van twee jaar deze partij nog zesmaal zong.’ Dat was het begin van een grote carrière in Duitsland, Hongarije en Bohemen, waar hij in particuliere salons een geziene gast was. Van Kempen ‘hield van dien typische vooroorlogse sfeer in die merkwaardige gesoigneerde aristocratische kringen’ Hij werd uitgenodigd in Praag door de vorsten Zu Colloredo Mannsfeld om op hun schitterende kasteel op te treden bij hun jaarlijkse jachtfeesten. Overal waren de kritieken lovend, ook al hadden sommigen wat moeite om hem te plaatsen: ‘Een van de bladen wijdde een uitvoerige beschrijving van mijn kleeding en aan mijn uiterlijk, omdat deze zoon van Nederland zoals men schreef, er geheel als een Fransman uitzag. De Hongaren hadden namelijk verwacht dat ik in nationaal kostuum als Volendammer ten tonele zou verschijnen’ Een dandy in Bloemendaal Jac. van Kempen woonde jarenlang in Bloemendaal, op onder meer op de Genestetweg, verschillende adressen op de Bloemendaalseweg en op de Verlengde Koepellaan. Hij was een keurig gesoigneerde heer - een dandy volgens sommigen - die met zijn zwarte snor en vilthoed door Haarlem en Bloemendaal flaneerde. Onder collega’s en vrienden stond hij bekend als een gulle kameraad en joviale vrolijke man. ‘In zijn kraakheldere vrijgezellenkamer in Bloemendaal was het gezellig toeven maar daar was als voorwaarde aan verbonden dat er niet zou worden gerookt. Hij heeft wel eens een kistje sigaren laten bezorgen als soelaas voor het ontbeerde rookgenot tijdens een zeer geslaagd samenzijn bij hem aan huis’ Zangpedagoog in Nederland In 1913 stond Van Kempen op het punt om ook de Londense en Parijse podia te bestormen, maar in plaats daarvan zong hij in 1914 en 1915 ‘op de Hollandse forten’ Omdat hij door de oorlog noodgedwongen in Nederland verbleef, begon Van Kempen met het geven van zangles, waar hij veel plezier in had. Hij was een goede pedagoog en zijn almaar groeiende ‘kring van leerlingen’ was de reden waarom hij na de oorlog geen internationale carrière meer ambieerde: ‘Vanaf die tijd ben ik onafgebroken in Holland gevestigd geweest, al treed ik nog enige malen in het buitenland op’ Wat zijn eigen optredens betreft was er in Nederland meer voor hem te doen dan hij doorgaans kon aanvaarden. Hij werd de oratorium zanger bij uitstek. Naar eigen zeggen heeft hij ‘ze bijna alle, althans de voornaamste gezongen’. Daarnaast zong hij koorwerken en liederen met orkestbegeleiding, en bij hoge uitzondering een operarol. G

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 14