Monumentale Julianalinde van de zandafgravers in Middenduin Jac. v. Kempen, bloemendaal, hervat Maandag 12 September zijn Zanfl-raSprseklBssen www.onsbloemendaal.nl 28 nr. 3 najaar 2023 Margreet Pruijt Een sieraad voor het Middenduin in Overveen is de monumentale Ontwerptekening van de bank, van de hand van H.W. van Kempen, architect en neef van Jac. van Kempen Zomerlinde bij de stalen spoorbrug over de Zanderijvaart. Als ik vanaf het fietspad bij het spoor de Zanderij inloop kijk ik bij het houten bruggetje altijd even naar links, waar de linde staat. Als je het niet weet, valt de boom je tussen het vele groen op het talud misschien niet speciaal op. Sta je even stil, dan zie je dat het een zeer fraaie en imposante boom is. De linde groeit hoog boven het spoor en breed over het water uit. Aankondiging die Van Kempen plaatste in plaatselijke dagbladen na een reis naar het buitenland. (Nieuwe Haarlemsche Courant, 8 september 1921) Bescheiden kunstenaar Van Kempen was een bescheiden man, wars van openbare huldigingen. Toen hij na lang aandringen toch instemde met een concert ter ere van zijn dertigjarig jubileum, stelde hij als voorwaarde dat het ‘een kerkconcert [werd] om te voorkomen dat er tusschen of na de zangnummers redevoeringen worden gehouden.’ De tenor overleed op 7 augustus 1939. De begrafenisplechtigheid op 13 augustus 1939 op de Algemene begraafplaats in Bloemendaal was - op zijn verzoek - eenvoudig. De belangstelling was echter overweldigend. Hij had een brede kring aan bewonderaars zowel om zijn muzikale gave, waarmee hij bijna veertig jaar het peil van de vocale kunstuitingen in Nederland heeft helpen bepalen, maar ook door zijn waarde als pedagoog. Vrienden uit de zangers- en kunstenaarswereld, leerlingen en oud-leerlingen waren van heinde en verre naar Bloemendaal gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. De bank aan de Van Valckenburchlaan Omdat zij geen uiting hadden kunnen geven aan hun waardering voor Van Kempen, groeide onder een aantal mensen de behoefte aan een blijvend eerbetoon. Dit resulteerde in de bank in de Van Valckenburchlaan. Zij brachten zelf middelen bijeen om de hardstenen bank met bakstenen zitting te realiseren. Architect en neef H.W. van Kempen nam het ontwerp voor zijn rekening, maar bleef liever anoniem; het beeldhouwwerk was van de hand van beeldhouwer Joop Veldheer. Met dit ‘bescheiden monument, zoals dat bij den bescheiden kunstenaar Van Kempen past’ hoopten zijn bewonderaars dat ‘wanneer straks in een nieuwe lente, - en in alle Bronnen Nieuwe Haarlemsche Courant, 25 september 1930 Jos de Klerk, Bloemendaals tenor vierde triomfen tussen beide wereldoorlogen', Haarlem's Dagblad, 6 augustus, 1969 De rede van Hendrik Lindt ter gelegenheid van de onthulling van de bank (NHA) nieuwe lentes die komen gaan, - mensen op deze bank zullen plaatsnemen of er wandelend langsgaan, dan zullen zij zich den groten zanger Jac. van Kempen weten te herinneren en eerbied en dankbaarheid uit die herinnering putten voor het schone dat hij ons allen bij zijn leven zo overvloedig schonk' J m7 11 (5 blOemendaal.nl nr. 3 najaar 2023 29 a - - «’-W

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 15