Bestuur Stand van zaken www.onsbloemendaal.nl 30 nr. 3 najaar 2023 31 Zanderijvaart met, achter het schuurtje, de linde (1915) Bestuur Ons Bloemendaal www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2023 ulianalinde Deze linde is geplant door zandafgravers ter ere van de geboorte van prinses Juliana op 30 april 1909, vandaar de naam ‘Julianalinde’. Zo lang was er uitgekeken naar een troonopvolger dat de vreugde in het land enorm was. In Bloemendaal werd in de tuin van de politiepost aan de Busken Huetlaan 3 door Bloemendaals Bloei ook een Julianalinde geplant. Deze is in 1941 herplant in een plantsoen aan de Brederodelaan. De boom moest daarvoor sterk gesnoeid worden. Dat kun je nu nog zien aan de vorm van de linde. Ga maar eens kijken, er staat een bordje bij. Zomerlinde Bijzonder aan deze Julianalinde is dat het een Zomerlinde (Tilia platyphyllos) is, een grootbladige lindesoort die in Nederland van nature voorkomt. Hij kan wel veertig meter hoog worden. De Zomerlinde is onder andere herkenbaar aan de grote bladeren met scheve bladvoet en de witte toefjes haren aan de onderkant van het blad. De Julianaboom die in Bloemendaal staat is vermoedelijk een Hollandse Linde (Tilia x europea of Tilia spec.) een kruising van een zomer- en De vlakte die door de zandafgraving in het duin ontstond werd later bollenland en kreeg in de jaren negentig een natuurbestemming. De voormalige zanderij is door Staatsbosbeheer omgevormd tot een fraaie natte duinvallei, waar waterviolier en parnassia te zien zijn. Staatsbosbeheer kan met de imposante linde de herinnering aan de zandafgravers én aan Juliana ook in de toekomst levend houden. winterlinde. Lindebomen zijn gemakkelijk te herkennen, vooral door de vele jonge scheuten - waterloten - die in de zomer ontstaan aan de voet van de boom. De gele bloeiwijze met bloemen die een zoete geur verspreiden, waar veel insecten op afkomen, valt ook op. Zanderij Het Middenduin was tussen 1850 en 1948 een zanderij. Ondernemers uit Amsterdam zagen brood in het vele zand in de duinen. Voor stadsuitbreidingen in Amsterdam en Haarlem werd het door de zandafgravers handmatig gewonnen en met schuiten afgevoerd via een gegraven vaart, de Zanderijvaart (Zie: www.onh.nl/verhaal/de-zanderij- van-middenduin). Op een oude ansichtkaart in 1915 verstuurd aan ‘De Jongejuffr. J. Steggerda’ in Amsterdam is op de hoek bij de nieuwe spoorbrug een boom te zien, waarschijnlijk deze linde, terwijl de rest van het duin nog vrijwel kaal is. Tijdens een gezamenlijke bijeenkomst van bestuur en redactie gaf Sylvia van de Bunt in juli een uiteenzetting over ‘Grace', een project dat streeft naar het behoud van immaterieel erfgoed. Ben van der Sluis van de Zocherlounge vroeg aandacht voor het project Memento Arbore waarin theater en bomen op Park Brederode een grote rol spelen. Als u dit leest is het hoofdgebouw van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis, nu Park Brederode, hoogstwaarschijnlijk opgesierd met een sierlijke windvaan, het eerste concrete resultaat van de Werkgroep Behoud Cultureel Erfgoed Park Brederode. Namens de gemeente bood burgemeester Elbert Roest deze windvaan aan. De oorspronkelijke was verloren gegaan maar onze onvolprezen smid Van Riessen maakte een getrouwe kopie. Graag hadden we gezien dat de klokkentoren, die ooit terecht gekomen is in de tuin van een particulier, inmiddels was gerestaureerd en teruggeplaatst ergens in Park Brederode. Deze klokkentoren werd eind 19e eeuw geplaatst op een, inmiddels afgebroken, PZ gebouw. Hij stond daarna op een grasheuvel in het park waar hij op een gegeven moment in de weg stond. We schreven hier al over in de december nieuwsbrief. Helaas zit dit project nu in een impasse omdat de restauratiekosten wel erg hoog lijken te worden. Over bomen gesproken: onze gemeente is zwaar getroffen door de grote storm begin van de zomer. Alle complimenten voor de gemeente die snel heeft opgeruimd. Dat geldt ook voor Staatsbosbeheer en PWN die er veel werk aan hadden en hebben. Zo lijkt klimaatverandering opeens dichterbij te komen. In de maart nieuwsbrief wezen wij al op de brede werkgroep die zich bezighoudt met het gevaar van natuurbranden in de duinen dichtbij bebouwing. Nu wij over de ‘stand van zaken’ berichten zowel in het tijdschrift als ook in de nieuwsbrief, zal er wel vaker enige overlap optreden. De nieuwsbrief is actueler, maar het bereik is beperkter. We hebben wel voor elkaar gekregen dat de nieuwsbrieven makkelijk toegankelijk zijn op onze website www.onsbloemendaal.nl. In de juli nieuwsbrief stond ons pleidooi tegen de aanleg van hoge hekken langs de Zeeweg, voor een lagere maximum snelheid en vooral voor een betere bewustwording van het feit dat deze weg dwars door een schitterend Nationaal Park loopt. We verwijzen daar graag naar. We blijven input geven aan de provinciale werkgroep die het groot onderhoud in 2028 voorbereidt, maar ook kijkt naar mogelijke aanpassingen op korte termijn. Aan de gemeente hebben we gemeld tegen plaatsing van zonnepanelen in onze weilanden te zijn. Dat lijkt ons erg lelijk. Gelukkig zijn er wel veel bewoners die zulke panelen op hun daken leggen. Ook dan moeten we blijven opletten dat dat niet al te lelijk wordt. In dit blad staat een interview met Bloemendaler en projectontwikkelaar Luigi Prins. Al zijn we het lang niet altijd eens met zijn plannen, toch vinden we het zeer terecht dat de redactie gemeend heeft aandacht te moeten besteden aan de grote verdiensten die hij had en heeft voor het behoud van erfgoed in onze gemeente. Elsbeth van Olffen heeft aangegeven na vele jaren met haar bestuurslidmaatschap te willen stoppen. Ze is inmiddels een autoriteit op het gebied van monumentenbehoud en ruimtelijk ordening. Gelukkig blijft ze nog wel lid van de Commissie Gebouw en Omgeving. Heeft u belangstelling of weet u iemand die haar zou kunnen vervangen in het bestuur bel dan met Frank Verveld 0653747828. J

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 16