Van de redactie Luigi Prins, ontwikkelaar van buitengewone projecten 4 Marie-Christine Marres en Gert Jan van Setten Projectontwikkelaars zijn altijd omstreden, omdat ze projecten realiseren waar niet iedereen gelukkig mee is. Dat geldt ook voor Luigi Prins. Ons Bloemendaal heeft hem altijd kritisch gevolgd, zoals nu bijvoorbeeld om de plannen rond Albert Heijn en het Reinwaterpark. Tegelijkertijd is Prins een bijzondere ontwikkelaar, omdat hij al zoveel monumenten voor sloop heeft weten te behoeden. Tijdens de heropening van Landgoed Elswout op donderdag 1 juni ontving hij hiervoor uit handen van burgemeester Elbert Roest de speciaal voor de gelegenheid ontworpen gemeentelijke ‘ondernemerspenning voor cultureel maatschappelijk ondernemerschap’. Verder vooral veel kunst in dit nummer. Zangkunst bijvoorbeeld in het artikel van Marie-Christine Marres over de tenor Jacques van Kempen, die als gevolg van de Eerste Wereldoorlog een internationale zangcarrière moest opgeven en een gevierd zangleraar in Bloemendaal werd. Theo Kuipers fotografeerde de bank die aan hem herinnert. In twee stukken komt Leyduin aan bod. Antoon Erftemeijer ontdekte het schilderij Waterval op Leyduin. Curieus is het verhaal over twee schilderijen die vroeger in Huis Leyduin hebben gehangen en kopieën blijken te zijn van schilderijen in het Rijksmuseum. Er zijn alleen nog foto’s van. Duizelt het u? In een volgend, boeiend artikel legt Gert de Kruif het uit. Paulanha van den Berg en Inge de Wilde lieten zich informeren over de uitgebreide en diverse kunstcollectie van de gemeente Bloemendaal met bekende en onbekende schilders en beeldhouwers. Kunst die in het gemeentehuis staat en hangt en deels in een depot is opgeslagen. Het is niet altijd eenvoudig daar een goede bestemming voor te vinden. De auteurs hopen dat het lelijke elektriciteitskastje aan het begin van de Iepenlaan voor een van de twee sculpturen van H.A. van den Eijnde verwijderd kan worden. Mooier zou nog zijn als beide sculpturen verlicht konden worden. Wethouder Wijkhuisen zal er naar kijken. Gert Jan van Setten brengt in herinnering dat de gemeente in Dr. D.H. Peereboom Voller een burgemeester heeft gehad die tevens beeldhouwer en schilder was. Burgemeesters hadden daar vroeger nog tijd voor. Projectontwikkelaars hebben meestal geen goede naam bij liefhebbers van monumenten, die vrezen dat oude panden vervangen worden door grote flatgebouwen. Ons Bloemendaal volgde daarom Luigi Prins altijd met een kritische houding, maar uit het interview in dit nummer met de heer Prins door Gert Jan van Setten en Marie Christine Marres blijkt dat hij ook veel aandacht heeft voor erfgoed en erin slaagt aan historisch belangrijke gebouwen vaak een nieuwe bestemming te geven, zodat een waardevol pand blijft bestaan. Dit jaar is het 125 jaar geleden dat de waterfabriek van Haarlem in Overveen in gebruik werd genomen. Ed Prins schrijft, als deskundige op dit gebied, uitvoerig over de historie en het bestaan ervan. De redactie: Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Het gebeurt niet vaak dat een redacteur van Ons Bloemendaal een proefschrift schrijft, maar op 7 september promoveerde Gert Jan van Setten aan de Vrije Universiteit {VU} op Oorlogswinst. Totstandkoming en voortleven van maatregelen uit de bezettingstijd. Lisa van de Bunt, zelf emeritus hoogleraar aan de VU, wijdt een Signalement aan het boek, waarin hij zowaar een Bloemendaals facet ontdekte. Onze gemeente is door de julistorm zwaar getroffen. Enorme bomen, waarvan je denkt dat ze onverwoestbaar zijn, werden geknakt als lucifershoutjes. Vooral Elswout werd zeer geraakt. Gelukkig bleef de monumentale linde in Middenduin, waar Margreet Pruijt over schrijft, trots overeind staan. Op 8 september jl. heeft burgemeester Elbert Roest namens de gemeente een windvaan aangeboden die op het hoofdgebouw van het voormalig Provinciaal Ziekenhuis, nu Park Brederode, wordt geplaatst op initiatief van de Werkgroep Cultureel Erfgoed Park Brederode. Het was een van de laatste ceremoniële taken van burgemeester Roest, die eind september zijn functie neerlegt. Hij voelde zich altijd zeer betrokken bij de instandhouding van het erfgoed in onze gemeente en Ons Bloemendaal zal hem missen. Luigi Prins in de hal van Elswout (Cobraspen) www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2023

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 3