I www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 6 nr. 3 najaar 2023 nr. 3 najaar 2023 7 Villa Rodesteyn aan de Mollaan 1a (Cobraspen) De schoorsteen bij de Blekerij in Bloemendaal (Ons Bloemendaal) Schoorsteen en toren Vanzelfsprekend richt die levendige historische belangstelling zich vooral op historische bouwwerken en de verhalen daarachter. Zo heeft hij bij de ontwikkeling van de Blekerij in Bloemendaal ervoor gezorgd dat de hoge fabrieksschoorsteen van de voormalige drukkerij is blijven staan. Die heeft geen praktisch nut meer, maar vormt wel een schakel met het verleden. De Blekerij was het enige industriegebied van Bloemendaal, en die schoorsteen herinnert daaraan. Het gebouw van de voormalige drukkerij heeft hij niet gesloopt, maar er is een muur omheen gezet, zodat ook dat element behouden kon blijven: ‘dan maar dikkere muren’. Ander voorbeeld: op het voormalig postkantoor in Overveen stond ooit een telegrafeertoren, maar toen Cobraspen het pand verwierf was die reeds lang verdwenen. Dankzij het goede geheugen en de tekenkunsten van een plaatsgenoot kon er een replica van de toren gemaakt worden, en die is terug op het dak geplaatst. Waardevolle ornamenten die hij in een pand tegenkomt en die hij in het nieuwe ontwerp niet goed kan gebruiken gooit Prins niet weg, maar slaat hij op voor eventueel later gebruik. Dit had in het begin alles te maken met een krappe portemonnee. Oude materialen waren veel goedkoper dan nieuwe, en net zo bruikbaar. Inmiddels is het voor Cobraspen een vanzelfsprekendheid en bovendien duurzaam. Prins hoeft geen lijst bij te houden van alle opgeslagen bouwmaterialen, alles zit in zijn hoofd; ‘een wandelend register’ volgens zijn medewerkers. Cobraspen Op zijn negentiende ging hij bij Stoel Makelaars werken; drie jaar later zette hij zijn eerste schreden in de projectontwikkeling en in 1984 richtte hij Cobraspen op. Vanuit zijn liefde voor verhalen achter gebouwen heeft hij veel historisch erfgoed voor de sloophamer behoed. Prins begon hiermee in Haarlem toen nog niemand zich daarvoor interesseerde, ook de overheid niet. Er was nog niet eens een gemeentelijke monumentenlijst. In het Haarlems Dagblad van vrijdag 11 augustus jl. staat een uitgebreid artikel over de door Prins geredde spits van de Spaarnekerk die een nieuw leven kreeg boven op een FEBO filiaal in Schalkwijk. Na verloop van tijd pakte Prins ook Bloemendaalse kansen op. ‘Bloemendaal is conserverend, dat is haar kracht. Het is als het ware een park waarin je bezig bent, waarin je met precisie moet werken’ Hij werkt in goed overleg met de gemeente. Een dierbaar project is de restauratie van Villa Sonnewende, Ter Hoffsteedeweg 4 in Overveen, in ons jubileumnummer (OB 2022/4) uitgebreid Vitrinekast op Landgoed Elswout met vondsten uit villa Rodesteyn uigi Prins is niet ongevoelig voor wat Huizinga noemde: de ‘historische sensatie’ In een van de zalen van Elswout is een vitrine opgesteld met allerlei intrigerende voorwerpen, waaronder een geheimzinnig kasboek en een antieke jarretelgordel. Die kwamen tevoorschijn bij de verbouwing van de villa Rodesteyn, Mollaan 1a te Bloemendaal. Zulke ‘waardeloze’ voorwerpen verdwijnen doorgaans in de afvalcontainer, maar Prins koos ervoor om ze een ereplaatsje te geven. Hf' Ui 4 L

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 4