Je moet altijd denken in het voortbestaan van het gebouw www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 8 nr. 3 najaar 2023 nr. 3 najaar 2023 9 PEN-gebouw na de verbouwing besproken door Esther de Haan. Het huis uit 1903 leende zich goed voor drie appartementen. Voor het splitsen heeft hij niets ingrijpends in het pand hoeven te veranderen, en toch zijn er drie afzonderlijke ingangen aangebracht. Oorspronkelijk was de villa gebouwd als zomerhuis, maar in de jaren twintig van de vorige eeuw werd het geschikt gemaakt voor permanente bewoning, waarbij de Jugendstilornamenten plaats moesten maken voor Duits eikenhout en mahonie. Toen Prins de villa verwierf, werd die gebruikt als verpleeghuis voor demente bejaarden; vanaf 1940 was er niets aan gedaan. Het was een nogal bars gebouw, maar enkele subtiele ingrepen zorgden voor meer elegantie. Stoop's Bad De redding van Stoop’s Bad, een prachtige maar vervallen creatie van architect Ed. Cuypers uit 1921, was mogelijk door een ingewikkelde aankoopconstructie. De gemeente bouwde sociale huurwoningen op de plaats waar de buitenbaden gelegen hebben en het gebouw kreeg een woonbestemming. In het voorhuis werden tien appartementen gebouwd en in het achterhuis realiseerde Prins samen met een bevriende projectontwikkelaar 28 appartementen. In de statuten van de Vereniging van Eigenaren heeft Prins de kleuren voor het houtwerk buiten laten vastleggen; bewoners zijn verplicht die te voeren. Alles in het belang van het gebouw, dat ondanks de compleet nieuwe bestemming zijn monumentale uiterlijk gaaf behouden heeft. Krakers Lelijke tegenslagen waren er ook. Villa Rodesteyn was zijn eerste project in de gemeente Bloemendaal. Ten tijde van de aankoop werd het gebruikt door de baggeraars Zuidema en Blankevoort. Een week voor de overdracht werd het pand echter gekraakt en werden tijdens een krakersfeest houten lambriseringen in het vuur gegooid. Toen de krakers vertrokken waren, trof Prins een uitgewoond pand aan. Hij restaureerde waar mogelijk de lambriseringen en bracht nieuwe aan waar deze weg waren. De villa is toen enige jaren als kantoor gebruikt. De kantoormarkt veranderde echter (bedrijven verhuisden naar Amsterdam), en Prins vroeg een vergunning aan voor de opsplitsing in appartementen. Tijdens het splitsen trof hij lambriseringen aan, afkomstig van de rookkamer van een villa uit Amsterdam. Het was begin twintigste eeuw namelijk niet ongebruikelijk om bij een verhuizing een heel interieur mee te nemen: ‘je moet je wel thuisvoelen’ Op de Mollaan kon hij deze lambriseringen niet gebruiken, maar op Elswout komen ze nu weer geheel tot hun recht. Ook bij de ontwikkeling van het PEN-gebouw zat het Cobraspen niet mee. Prins won een openbare inschrijving voor de aanbesteding van dit rijksmonument uit 1935. Met veel moeite kreeg hij een bouwvergunning voor het gebouw. Om te voorkomen dat bronsrovers de ramen zouden il Het PEN-gebouw wordt verbouwd (2002) (Cobraspen) OTfl 1

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 5