Schoffeldag in de Vondellaan www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 16 nr. 3 najaar 2023 nr. 3 najaar 2023 17 Marie-Christine Marres Bewoners van de Vondellaan aan het werk met allerhande voorwerpen, die gerelateerd zijn aan de geschiedenis van Bloemendaal en die oorspronkelijk afkomstig zijn uit het al lang opgeheven Tinholt Museum in Overveen. Teun Schermerhorn schreef hierover in Ons Bloemendaal van 2021 nr. 4. Wethouder Wijkhuisen heeft het plan om uit deze gevarieerde collectie memorabilia aan het eind van het jaar in vitrines in de hal een tentoonstelling in te richten waarvoor hij ook graag wil samenwerken met Ons Bloemendaal. De tentoonstelling is tevens bedoeld als afscheidscadeau voor René Arendse, die begin volgend jaar met pensioen gaat na een dienstverband van 33 jaar. Aan het slot van ons bezoek aan de heren Wijkhuisen en Arendse spreken we over de twee ingangssculpturen aan de Bloemendaalse Iepenlaan van H.A. van den Eijnde (1869- Electriciteitskastje aan het begin van de lepenlaan in Bloemendaal, voor een van de schulpturen van van den Eijnde (Theo Kuipers) Literatuur J.A. Patijn- Bijl de Vroe e.a., Beelden in Bloemendaal. Twee fietsroutes langs beelden in Bloemendaal (Overveen 2004). Ursula den Tex, Anna Baronesse Bentinck 1902-1989. Een vrouw van stand (Amsterdam2003). Grad de Graaff, Oscar Mendlik (1871-1963), Hongaarse zee- en portretschilder te Aerdenhout. Vlaardingen, 2005 1939). Ze werden daar in 1924 geplaatst als monumentale toegang tot de woonwijk Kinheimpark en ze worden nu helaas ontsierd door een electriciteitskastje, dat precies voor een van de sculpturen is neergezet en dat ook nog eens geregeld wordt besmeurd met graffiti. De wethouder zegt toe er aandacht aan te besteden. Wie weet, kan deze ontsiering van de sculpturen ongedaan worden gemaakt. De plannen van de gemeente Bloemendaal Half juni 2012 viel bij alle bewoners aan de Vondellaan een brief van de gemeente in de bus: ‘het plantsoen kan door veranderde regels inzake onkruidbestrijding niet meer afdoende onderhouden worden. Ook is het plantsoen zeer bewerkelijk qua onderhoud, wat in deze tijd niet meer te doen is. Minder onderhoud is geen optie omdat het er dan onverzorgd uitziet. We zijn daarom van plan om de struiken weg te halen en te vervangen door gras’. Gealarmeerde bewoners onder leiding van Hittjo Kruyswijk verenigden zich en mobiliseerden hun medebewoners om op 28 juni 2012 naar de - speciaal hiervoor georganiseerde - inspraakavond op het gemeentehuis te komen. Een ruime Storm Poly liet op 5 juli een zó grote ravage achter, dat de gemeente Bloemendaal haar inwoners om hulp vroeg bij het opruimen van alle stormschade. De Vondellaan was al snel weer begaanbaar; de bewoners zijn immers al jaren gewend om de handen uit de mouwen te steken in hun eigen laan. In 2013 spraken zij met de gemeente af dat zij zelf de bermen wilden onderhouden. Zo voorkwamen zij dat de struiken in de middenbermen zouden worden vervangen door gras. Bewoners vreesden dat het aanzicht van de laan geschaad zou worden en dat het gras onder de schaduw van de bomen helemaal niet zou groeien, met als gevolg kale bermen vol hondenpoep en veel ongewenste parkeergelegenheid. en stoffig zandpad De 25 meter brede Vondellaan is in 1912 ontworpen door Leonard Springer op het terrein van het vroegere landgoed Oosterduin. In het oorspronkelijke ontwerp had de laan twee rijbanen en in het midden een strook van zeven meter breed met gras en iepen. De rijstroken werden aan de zijkanten begrensd door 2,5 meter brede borders, die tot aan de erfgrenzen liepen. Met de middenstrook gebeurde waar de bewoners van de Vondellaan in 2012 bang voor waren: het gras verkeerde al snel in slechte staat. Ruiters galoppeerden er graag, waardoor de strook in een stoffig zandpad veranderde. De iepenziekte in 1932 was de aanleiding voor de huidige, geheel andere indeling. De bomen werden gekapt, de middenstrook iets verbreed en bestraat en op de beide rijstroken werden naaldbomen en heesters geplant. Later kwamen tussen de dennen ook verschillende soorten loofbomen te staan. Langs de beide bermen werden wandelpaden aangelegd. De sneeuwbesstruiken in de Vondellaan vlak na de jaarlijkse snoeibeurt door de gemeente. Die haalde tegelijkertijd wat onkruid weg. Tijdens de schoffeldag leggen de bewoners het gewiede onkruid bij de pylonen op de laan. Wilde planten, zoals fluitenkruid, worden gekoesterd. E

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 9