Biografie over neuroloog Abraham Gans Signalement DICHTEN IS Een echte Bloemendaler kun je Abraham Gans (1885-1971) moeilijk noemen. Hij woonde en werkte slechts zeven jaar in de gemeente, maar het waren misschien wel de beste jaren van zijn veelbewogen leven. Mart van Lieburg, emeritus-hoogleraar medische geschiedenis schreef recent een biografie over deze neuroloog, filosoof/theoloog en dichter. De neuroloog ABRAHAM GANS (1885-1971) www.onsbloemendaal.nl 20 nr. 4 winter2023 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2023 21 Inge de Wilde ans werd in Aalten geboren in een orthodox Joods gezin. Na zijn studie medicijnen publiceerde hij over neurologische onderwerpen, wat in 1915 culmineerde in zijn proefschrift Over tastblindheid en over de stoornissen van de ruimtelijke waarnemingen der sensibiliteit. (Tastblindheid is het onvermogen met gesloten ogen voorwerpen te herkennen). Hij trouwde in dat jaar met de streng katholieke verpleegster Madeleine Povel. Na korte tijd gewerkt te hebben in krankzinnigen gesticht ‘Duin en Bosch’ in Bakkum en in Lawang op Java, werd Gans in 1920 benoemd tot tweede geneesheer in het ‘Psychiatrisch Ziekenhuis nabij Santpoort’ dat tot 1918 Krankzinnigengesticht ‘Meerenberg’ heette. Abraham en Madeleine Gans gingen met hun twee in Indië geboren dochtertjes Elmyre en Madeleine wonen op het terrein van het ziekenhuis in een bescheiden dienstwoning aan de Brederodelaan 48. In Bloemendaal werden hun kinderen Paul en Else geboren, later volgde nog hun tweede zoon Erik. Drie van hun kinderen zouden arts worden. Madeleine (‘Adee’) doorliep de Haagse Academie van Beeldende Kunsten en huwde met de kunstenaar Walter Bosch, met wie zij later omslagen voor boeken van haar vader ontwierp. Moderne behandelmethoden in Santpoort Gans was met zeven collega’s verantwoordelijk voor de zorg van ruim 1200 patiënten. Het Ziekenhuis stond bekend om zijn nieuwe behandelmethoden van onrustige patiënten met ‘permanente badverpleging’ en openluchtverpleging. Er werd arbeidstherapie ingevoerd en patiënten kregen meer mogelijkheden voor ontspanning en afleiding. Gans publiceerde in gerenommeerde tijdschriften, gaf lezingen voor neurologische verenigingen en kreeg daarmee een vooraanstaande positie in de wereld van de neurologie. In mei 1925 werd hij door de Leidse psychiater prof. dr. G. Jelgersma gepolst voor een privaatdocentschap Mart van Lieburg, Dichten is willen leven. De neuroloog Abraham Gans (1885-1971) (Urk TMGN 2023) ISBN9789083133881,39 euro. Het boek is te bestellen via www.tmgn.nl aan de Leidse universiteit, wat vaak een opstapje was voor een lectoraat. Gans is hierop ingegaan, wat hij misschien beter niet had kunnen doen, want veel geluk heeft Leiden hem niet gebracht. Hij werd in juli 1927 na een moeizaam verlopen sollicitatie lector en het gezin verhuisde naar het Rapenburg. In 1931 kwamen er klachten dat hij te weinig leiding gaf aan de kliniek, de verhoudingen met zijn collega’s raakten verstoord en hij bleef weg bij vergaderingen. Behalve een Leerboek der neurologie (1934) publiceerde hij weinig meer. In 1940 wilde de faculteit het lectoraat omzetten in een buitengewoon hoogleraarschap, maar men achtte Gans daar ongeschikt voor en men wilde hem ontslaan. De Duitsers waren de faculteit voor. In november 1940 dwongen ze Gans, die Joods was, de universiteit te verlaten. In 1940 was hij gescheiden en in hetzelfde jaar hertrouwd met opnieuw een niet- Joodse vrouw, waardoor hij als gemengd gehuwde enige bescherming tegen deportatie genoot. Van januari 1944 tot het eind van de oorlog moest hij toch onderduiken. In juli 1945 kwam hij terug op de universiteit, maar kreeg alsnog ontslag. Hij ontving daarna nog particuliere patiënten, zijn geloof verdiepte zich en hij ging door met het schrijven van gedichten, waar hij in de oorlog mee begonnen was en waaruit een zoektocht naar God en een sterk verlangen naar liefde uit spraken. Ook zijn tweede huwelijk hield geen stand en hij scheidde in 1955. Hij schreef in zijn laatste jaren veel Bijbelstudies, preken en moeilijk te volgen filosofisch-theologische verhandelingen met als belangrijkste Het woord van de zwijgende God (1958). Abraham Gans overleed in 1971,84 jaar oud. Hij werd begraven op de Joodse begraafplaats in Katwijk. In literaire milieus is hij vergeten. In de hal van het Leidse Academiegebouw herinnert een kleine plaquette aan hem. Abraham Gans in zijn werkkamer in het Psychiatrisch Ziekenhuis nabij Santpoort circa 1925. Voorgevel van het Psychiatrisch Ziekenhuis nabij Santpoort 2? G -D 4

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 11