0 daa Bestuur Ons Bloemendaal De Zeeweg loopt door een Nationaal Park In 2021 vierden we het honderdjarig bestaan van de Zeeweg. Een mooie viering voor een prachtige weg, waar echter helaas vaak ongelukken gebeuren. Inmiddels zijn er twee nieuwe ontwikkelingen rond de Zeeweg. De gemeente heeft een plan om hoge hekken te plaatsen om ongelukken te voorkomen met overstekende herten. En de provincie is begonnen met een inventarisatie van wensen van belanghebbenden en geïnteresseerden wegens groot onderhoud dat gepland staat voor 2028. Ons Bloemendaal heeft grote aarzelingen bij de plaatsing van twee lange hoge hekken. We denken dat die hekken afbreuk doen aan de natuurbeleving van de Zeeweg. Als alternatief zien wij liever dat de maximumsnelheid flink omlaaggaat. De kans dat ongelukken met herten slecht aflopen wordt dan veel kleiner. In 2019 hebben we in een nota bij de verantwoordelijke overheden gepleit voor een serieuze verbetering van de landschappelijke beleving van de Zeeweg, die nu een soort semi- snelweg is waarop alle aandacht nodig is voor het verkeer. In genoemde nota hebben wij ons sterk gemaakt voor een herinrichting. De natuur hoort naar ons idee op de eerste plaats te staan. Op de Zeeweg is de auto te gast in de natuur. Bij de inventarisatie door de provincie hebben wij onze wensen naar voren gebracht: een lagere maximumsnelheid van 60 km/uur, handhaving door trajectcontrole, duidelijke borden die aangeven dat de weggebruiker door een Nationaal Park rijdt, verder zo min mogelijk borden en zeker geen stoplichten. We suggereerden om de Over de Zeeweg, Zonneparken, het Stationsplein en een belangrijke schenking Het bestuur besteedt in dit nummer graag aandacht aan enkele actuele kwesties. Dat doen we geregeld ook in de nieuwsbrieven, maar die bereiken niet al onze donateurs, omdat wij niet van iedereen een e-mailadres hebben. Plan stationsplein deels uitgevoerd Ter gelegenheid van het achtste lustrum schreven wij in 2017 een prijsvraag uit waarbij de bewoners van de gemeente Bloemendaal werden uitgenodigd om een plan in te dienen voor verfraaiing van de openbare ruimte. Een lustrumcommissie beoordeelde uiteindelijk de tien genomineerde voorstellen. Op zaterdag 25 november 2017 vond de prijsuitreiking plaats in ‘Vanouds het Dorpshuys’ aan de Donkerelaan door onze toenmalige burgemeester Elbert Roest in aanwezigheid van wethouder Richard Kruijswijk en juryvoorzitter Max van Aerschot. Het plan met tekening van Charlotte Bossers (8 jaar) en Lotte Roeland (9 jaar) won de eerste prijs. Hun ontwerp behelsde een nieuwe inrichting van het grasveld voor station Bloemendaal, een plek die op dat moment niet bepaald uitnodigde om er even te gaan zitten en te wachten op een trein. In het voorjaar van 2018 bekeken we met de ontwerpers en gemeentemedewerkers hoe het plan kon worden uitgevoerd. er staan twee bomen op het pleintje en een kunstwerk dat verplaatst zou kunnen worden. Er was plaats voor twee bankjes in plaats van de vier die de jongedames voorstelden. Het afgeslankte plan ondervond de nodige vertraging. Uiteindelijk kwam de gemeente in 2021 met een aangepaste lay-out, die werd besproken met Charlotte en Lotte die inmiddels middelbare scholieren zijn. Het duurde tot januari 2023 eer het plan werd uitgevoerd en uiteindelijk kwam er maar één bankje. In het voorjaar zijn er struiken en plantjes aan het geheel toegevoegd, begin november werden er opnieuw struikjes geplant en daarmee ziet het pleintje er veel beter uit. alom aanwezige graffiti regelmatig te verwijderen (groen schilderen?). En voor de veiligheid bevalen we aan om slechts één rijstrook voor auto’s te bestemmen en geen tweerichtingsverkeer meer toe te staan op de fietspaden. De provincie heeft nu zes alternatieven geschetst. In twee daarvan wordt de maximumsnelheid verlaagd tot zestig km/uur. De provincie verwacht begin volgend jaar een definitieve keuze te maken. Wij zullen onze ideeën over de Zeeweg blijven bepleiten. Liever geen zonneparken op onze schaarse weilanden Wij hebben de gemeente erop gewezen dat er op weilanden in onze gemeente mogelijk zonneparken komen. Landschappelijk bezien vinden we dat ongewenst, zolang er alternatieven zijn. Er zijn immers nog vele gebouwen waarop (meer) zonnepanelen aangebracht kunnen worden zoals woningen, gemeentelijke gebouwen, kantoorgebouwen, bedrijfsgebouwen en scholen. In de raadscommissie Grondgebied is het punt zonneparken behandeld. Als positieve uitkomst valt te melden dat zowel de raad als het college van B&W zonneparken op agrarische bestemmingen afwijzen. Ons Bloemendaal juicht dat toe, maar plaatst nog wel kanttekeningen. De vraag is immers of in de huidige Bloemendaalse bestemmingsplannen waarin agrarische bestemmingen zijn opgenomen, een goede juridische basis aanwezig is om zonneparken te weren. Dit kan naar onze mening veel beter. Daarom hebben we een ‘Memorandum Zonneparken’ geschreven met daarin suggesties om sterker te staan bij het voorkómen van zonneparken op weilanden. Zo hebben we voorgesteld om voor alle gebieden met een agrarische bestemming een algemeen verbod op de aanleg van zonneparken in te voeren, waarbij alleen onder strenge voorwaarden vrijstelling kan worden verleend. Langdurige en kostbare juridische procedures die de gemeente mogelijk zou verliezen worden hierdoor voorkomen, terwijl het landschappelijk karakter van de Bloemendaalse weilanden bewaard blijft. Weliswaar heeft het Rijk recent aangegeven dat in het hele land zonneparken op weilanden en in natuurgebieden niet meer worden toegestaan, maar dat moet dan wel in de bestemmingsplannen goed geregeld worden. Schenking in dank aanvaard Na rijp beraad heeft de Stichting ‘Vrienden van het Cultureel Erfgoed ’t Pannekoekenhuisje in het Bloemendaalse Bos’ besloten haar activiteiten te beëindigen en het resterende saldo ter beschikking te stellen aan Ons Bloemendaal, onder de voorwaarde dat Geheel links: Verkeersborden op de Zeeweg. Daarnaast: perk en bank op het stationsplein van Bloemendaal Bestuur/commissies Annemieke Schep heeft in oktober het bestuur helaas verlaten wegens verhuizing naar een andere gemeente. Annemieke was binnen het bestuur verantwoordelijk voor de groencommissie. Daarnaast was zij de drijvende kracht achter het herstel van cultureel erfgoed op Park Brederode, het terrein van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis. Frank Verveld heeft haar bij haar afscheid veel lof toegezwaaid. Namens het bestuur bood hij haar een prachtig boeket aan en een fraaie prent van de verdwenen buitenplaats Oosterduin voor haar nieuwe huis. Het bestuur is zeer verheugd dat Margreet Pruijt bereid is gevonden de plek van Annemieke in het bestuur over te nemen. Margreet zit momenteel in de groencommissie voor Overveen. Zij heeft veel affiniteit met en kennis over dat gebied. Tot slot nog twee oproepen. Fieke van Hulst heeft jarenlang de Bloemendaalse monumentendagen georganiseerd. Ze wil deze taak nu graag overdragen. Belt u met Marion Lemmers (0610798680) als u of iemand die u kent daar belangstelling voor heeft. Belt u haar ook als u ons zou willen bijstaan met de ICT of als u daarvoor een geschikt kandidaat kent. deze gelden besteed worden aan cultureel erfgoed in de gemeente. Bovengenoemde stichting had indertijd het bekende Pannenkoekenhuisje aan de Mollaan in Bloemendaal gekocht van de gemeente en fraai gerestaureerd. Onlangs heeft de stichting het pand verkocht aan de vereniging Hendrick de Keyser. Die verkoop resulteerde in een batig saldo dat nu dankzij de schenking aan Ons Bloemendaal kan worden aangewend in de geest van de oorspronkelijke doelstelling. Het gaat om een aanzienlijk bedrag. Het bestuur van Ons Bloemendaal is de geefster dankbaar voor het in ons gestelde vertrouwen. We gaan nu op zoek naar een of meer doelen die passen binnen de aan de schenking verbonden voorwaarde. onsbloe 29 Bïoarnenflaar Zee pm llMwnAaad

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 15