Inhoud Hulde aan Overveen www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2023 3 (Het Overveense Volkslied) Foto cover: de hervormde kerk in Bennebroek Kent ge ’t oord in ’t groen verscholen Aan de zoom van Ken’merduin Lieflijk dorpje met uw duinen Pronkjuweel van Ken’merland Lustwarande met uw tuinen Rijk getooid door nijvre hand-* Met uw zangers, die er kwelen In uw schone Elswoutslaan Al wat oog en oor kan strelen Biedt gij ons zo kwistig aan. Waar men mijm’rend rond wil dolen Kent gij Hollands bloementuin? Voor dat plekje vaak bezongen Met natuurschoon overlaen Heffen wij, door min gedrongen Onze duinzang vrolijk aan. Blij gestemd richt naar uw beemden Menig wandelaar zijn schreên Maar hij keert weer naar de vreemden Node slechts uit Overveen Stil verzuchtend, onder ’t keren Van de plek die hij bezocht ’t Liefste dat ik zou begeren Is dat ik hier blijven mocht. Tekst (ca.1898) J.J. van der Stok, hoofd Openbare Lagere School in Overveen. Muziek Willem Wiegant 4 14 20 26 28 30 31 Verder in dit nummer Van de redactie Een rooms schoolschrift uit de bezettingstijd, Gert Jan van Setten Signalement: Biografie over neuroloog Abraham Gans, Inge de Wilde Buiten Bloemendaal: Museum Thyssen Bornemisza, Madrid, Paulanha van den Berg Van het bestuur Oproep Reactie Mededelingen Colofon 5 Een eeuw Radio Bloemendaal Op 15 juni 1924 kon men in Bloemendaal en omgeving voor het eerst een preek horen via de radio, en wel vanuit de Gereformeerde Kerk aan de Vijverweg in Bloemendaal. Radio Bloemendaal zendt nog steeds elke zondag uit, nu vanuit een mooi ingerichte studio in de Dorpskerk. Annette Koster 11 Zorgen om de zorg Vee Overveners herinneren zich het ‘Marinehospitaal’. Maar weinigen zullen nog weten dat het karakteristieke gebouw werd gebouwd in opdracht van het Parochiaal Armbestuur van de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Overveen, om een onderkomen te bieden aan arme bejaarde parochianen. Gert Jan van Setten 16 Wereldverbeteraars in Aerdenhout In villa Nieuw Saxenburg in Bentveld werd in 1931 een religieus socialistisch centrum geopend door de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers. Zij streefden naar een ontmoeting en een dialoog, dwars door de zuilen heen, tussen mensen van alle gezindten en sociale klassen. Arbeiders volgden er cursussen, evenals leiders van grote industriële bedrijven. Marie-Christine Marres 22 De eerste zendingsfeesten op Boekenrode Sinds 1863 werden er in Nederland jaarlijks op wisselende locaties landelijke zendingsfeesten gehouden. In 1873 werd daarbij voor het eerst het landgoed Boekenrode in Aerdenhout aangedaan. Twee jaar later kwam men er opnieuw. Hoe ging het er daar aan toe? Kees Floor i

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 2