Een eeuw Radio Bloemendaal Van de redactie 4 Annette Koster Op 15 juni 1924 kon men in Bloemendaal en omgeving voor het eerst een preek horen via de radio, en wel vanuit de Gereformeerde Kerk aan de Vijverweg in Bloemendaal. Radio Bloemendaal zendt nog steeds elke zondag uit, nu vanuit een mooi ingerichte studio in de Dorpskerk. Voor de protestanten hebben we een mooi artikel van Annette Koster over honderd jaar 'Radio Bloemendaal, vooral bekend als het medium van de even charismatische als omstreden predikant Gerrit Toornvliet, de 'schallende piratendominee'. Hij zou geen slecht figuur hebben geslagen op de merkwaardige 'Zendingsfeesten' die in de late negentiende eeuw op het landgoed Boekenrode werden gehouden. Kees Floor beschrijft hoe veel minvermogende hervormden zich daar laafden aan stichtelijke woorden en psalmgezang, maar ook wel aan bier en jenever. Het leek ons gepast om u met dit kerstnummer in hoger sferen te brengen, en daartoe besteden we veel aandacht aan het godsdienstige leven in onze gemeente. Die is vanouds in religieus opzicht heterogeen. Het dorp Bloemendaal was overwegend protestants-christelijk, Overveen en Vogelenzang rooms katholiek, en het forensendorp Aerdenhout gemengd of 'niks', zoals oprechte gelovigen vroeger met opgetrokken neus plachten te zeggen. Wij hebben gekozen voor een bovenpartijdige benadering, met inachtneming van het 'evenredigheidsbeginsel', dat eertijds in het verzuilde vaderland opgeld deed. Later werd Boekenrode het onderkomen van het klooster Alverna, en dat brengt ons bij de katholieke zuil. Het waren Duitse zusters Franciscanessen van dat klooster die werden ingezet als verzorgsters en verpleegsters in het rooms katholieke bejaardenhuis 'Duinrust' in Overveen; lees hierover in de bespreking van een geschiedenis van de Sint Lambertus Stichting, die dit huis en later het naburige Oldenhove beheerde, De grote kracht achter de oprichting was de rijke maar sociaal bewogen priester Lambertus ten Brink, een van de vele Overveense pastoors die figureren in het doodgewone maar juist daardoor interessante schoolschrift uit de bezettingstijd, waar Gert Jan van Setten zich in heeft verdiept. En dan hebben we nog de 'derde zuil', altijd een beetje problematisch: een soort restcategorie. Ook daarvan hebben we een aardige exponent gevonden, de christelijk-socialistische beweging van de 'Woodbrookers', die in 1951 het vormingscentrum 'Nieuw Saxenburg' in Bentveld konden betrekken, dankzij een genereuze donatie van de dichteres Henriette Roland Holst. Marie-Christine Marres belicht de opkomst en neergang van deze menslievende groepering. Zulke idealisten hebben het nooit makkelijk, zoals we ook in onze tijd kunnen waarnemen. Vrede op aarde durven we u niet toe te wensen. Stemmige feestdagen dan maar. De redactie: Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Bert Schreuder Goedheijt met de heren Klaassen en van Dijk in de studio in 1959 Www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter2023

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 3