1S www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 6 nr. 4 winter2023 nr. 4 winter 2023 7 Jan Tanis in de studio in 1934 De nieuwe kerk aan de Vijverweg, gereed in 1959. De zendinstallatie Om te beginnen was er natuurlijk een zender nodig. Aanvankelijk was dat een zelfgebouwde amateurzender in de toren van de kerk. Het was soms afzien: ‘s winters zaten ze bij de uitzending boven in de toren te verkleumen, ’s zomers konden ze het niet uithouden van de vliegen en de muggen. In 1934 werd een professionele zendinstallatie aangeschaft; deze kwam in de kelder te staan. Ook kwam er een betere antenne. Eerst hing deze tussen een houten paal en de toren, vanaf 1934 tussen twee masten van 26 meter hoogte, een in de tuin van de pastorie, een op het terrein van de kerk. Onder massale belangstelling werd de nieuwe zender in gebruik genomen. Burgemeester Jhr. den Tex en zelfs minister-president Colijn (ARP en gereformeerd) waren hierbij aanwezig. Het bereik De vergunning was destijds aangevraagd ‘voor het belang dat juist zieken en bejaarden bij het draadloos hooren der preeken en ondermeer ook van het uitspreken der zegen hebben’ In de praktijk had de zender een groter bereik dan alleen lokaal. De vergunning gaf de mogelijkheid voor een zender van 100 watt over de middengolf, wat betekende dat deze ongeveer 50 km. rondom de kerk te ontvangen zou zijn. In de praktijk droeg de zender verder, zeker toen er een betere zendinstallatie aangeschaft was. Men moet bedenken dat er in die tijd veel minder bebouwing was. En over water ging het extra goed, tot in Friesland en soms zelfs in Engeland waren de uitzendingen te beluisteren. Soms riep de Kerkzender discussie op, bijvoorbeeld omdat er concurrentie gevreesd werd voor andere omroepen of omdat er klachten waren, bijvoorbeeld van Radio Bloemendaal kon niet bestaan zonder donaties. Op de andere zijde van deze kaart stond de kerk afgebeeld. De Tweede Wereldoorlog Tijdens de bezetting mocht de Kerkzender in eerste instantie blijven uitzenden. Maar in mei 1941 werd Jan Tanis, een van de sleutelfiguren vanaf het begin, door Duitse militairen van zijn bed gelicht en meegenomen naar de studio. Daar moest hij de zender en verdere apparatuur laten zien. De zender werd verboden. Met veel moeite wist men toch weer een vergunning te bemachtigen, die uit Berlijn moest komen. Om te voorkomen dat er boodschappen bijvoorbeeld naar het verzet in Engeland zouden worden doorgegeven, waren er vanaf dat moment altijd twee Duitse militairen bij de dienst aanwezig. Na de middagdienst verzegelden zij de zender en namen ze de sleutels mee tot de week daarop. Overigens bad de dominee elke week toch in bedekte termen voor het Koningshuis. Soms ging het bijna fout. Voorafgaand aan een kerkdienst besprak Jan Tanis het laatste nieuws dat hij op de Engelse zender had gehoord. Een luisteraar die vlakbij de kerk woonde, waarschuwde dat de microfoon al openstond en het bericht dus overal te horen was. Voor de zekerheid dook Jan Tanis toen een paar weken onder. In oktober 1943 moest de Kerkzender stoppen; de radiokelder werd door de katholieke zijde, over de inhoud van de preken. Toen bij de behandeling van de Radio-Omroep-Zender- wet in 1935 een kamerlid van de CHU de vergunning ter discussie stelde, verdedigde de minister deze met een beroep op historisch gegroeide rechten. De ‘Kerkzender Bloemendaal', zoals de zender toen heette, viel overigens niet onder deze wet. Radio Bloemendaal Na de oorlog duurde het een paar jaar voordat er weer een zendvergunning was. De minister was eerst afwijzend; de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal moest zich maar aansluiten bij de gezamenlijke zendtijd voor kerken op zondag. Maar met beroep op historische rechten (en inzet van de ‘verwante’ politieke partij, de ARP) kwam de vergunning er toch. Deze gold voor de zondag van 9 tot 17 uur, maar helaas nog maar voor een zender van 50 watt. De overheid wilde voorkomen dat de zender buiten de landsgrenzen te horen zou zijn. Maar het bereik werd zo wel sterk ingeperkt. Met behulp van giften en de opbrengst van kerkcollectes kon de kerkenraad een nieuwe zendinstallatie kopen. Kerstmis 1948 was de eerste uitzending van wat voortaan ‘Radio Bloemendaal’ zou heten. De vreugde over herstel van de zender was groot, maar er kwamen ook veel klachten over de slechte ontvangst. Duitsers gesloten en verzegeld. Nederlanders hadden hun radiotoestellen moeten inleveren en dan zou het vreemd zijn als de Kerkzender in de lucht bleef. Een klein half jaar later haalden de Duitsers de hele inventaris van de studio weg, ook de masten werden gesloopt. De zendinstallatie is nooit teruggevonden. De gemeente breidt uit en het radiowerk ook De zender, oorspronkelijk bedoeld voor zieken en bejaarden, was steeds meer een zender geworden met een eigen groep luisteraars ook buiten de gemeente, onder wie mensen die helemaal niet aan een kerk verbonden waren. In 1951 besloot de De Gereformeerde Kerk aan de Vijverweg in Bloemendaal 1918 1958 (H. v.d. Brink) ind negentiende eeuw lukte het voor het eerst om een radioverbinding van enkele kilometers te maken. In november 1919 was de eerste radio-uitzending in Nederland te horen, een muziekprogramma. Via advertenties in de nieuwsbladen had radiopionier Hanso Idzerda eventuele luisteraars op de hoogte gesteld. De radio werd snel populair, hoewel aanvankelijk natuurlijk nog in kleine kring. In 1923 werd de Hilversumsche Draadloze Omroep opgericht die uitzond over de zender van de Nederlandsche Seintoestellenfabriek, de NSF. In datzelfde jaar, heel vroeg in de radiogeschiedenis dus, vroeg Mr. J.H. Monnik na een dienst in de Gereformeerde Kerk aan de Vijverweg in Bloemendaal, zich in een gesprek met de predikant J.C. Brussaard af of ‘we de uitvinding van de Radio niet als een gave Gods moeten beschouwen, waarmee we veel meer mensen kunnen bereiken' Voor die tijd een revolutionaire gedachte. De dominee was enthousiast en na wat heen en weer geschrijf had de kerk in juni 1924 een voorlopige vergunning om op zondag twee kerkdiensten uit te zenden. Let wel, van de omroepen die wij nu kennen, verzorgde de NCRV, als eerste, pas een half jaar later in december 1924 een radio-uitzending. Een ‘Radiocommissie’ werd verantwoordelijk voor de uitzendingen. 1 E BLOEMENDAAL. rfalurrt W«rd& lwiter*&ar(iter) I Wij ztjgggn U hartelijk dank woor gift van t contributie itn behoeve ortïcr radlOHjftiendmgGn bevelen ons work in Uw voortdurende langstelling vriendelijk aan. De RadiO‘Comml»ifl Gereformeerde Kerk Btoemendaal- Pröf, van Vfotenweg 9a Telek 23929 Uw DEN WEEK MEJUFFROUW MEVHOVW

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 4