4 www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 8 nr. 4 winter2023 nr. 4 winter 2023 9 Ds. Gerrit Toornvliet Zendmast met zenderhuisje op de Hoge Duin en Daalseweg De Dorpskerk in Bloemendaal kerkenraad tot de oprichting van een blad, Kerk zonder Grenzen 'Maandblad ter versteviging van de band tussen Radio Bloemendaal en zijn luisteraars’. Al voor de oorlog kampte de kerk aan de Vijverweg met plaatsgebrek. Kleine verbouwingen hadden niet geholpen. In de loop van de jaren vijftig werd tot nieuwbouw besloten en op 9 juli 1959 werd op dezelfde plek een nieuwe kerk met ongeveer zeshonderd zitplaatsen in gebruik genomen. Niet alleen het aantal kerkbezoekers nam toe, ook het radiowerk breidde uit: meer luisteraars, meer uitzendingen (bijvoorbeeld kinderkerkdiensten), het maandblad. Zou er misschien een andere organisatie moeten komen? Ds. Gerrit Toornvliet In 1956 werd een nieuwe predikant benoemd, Gerrit Toornvliet, studentenpredikant in Leiden. Gedreven en steeds meer evangelisch ingesteld zette hij zich volop in voor het radiowerk. Met zijn welsprekendheid en een zeker charisma bereikte hij gelovigen en niet-gelovigen in heel Nederland. Hij riep zijn luisteraars op om te schrijven over hun problemen en geloofsvragen; er moest zelfs een secretaresse komen om hem bij te staan in het schrijfwerk. Hij ging op huisbezoek, niet alleen bij Bloemendaalse kerkleden, maar ook bij leden van de groeiende ‘radiogemeente’, die soms ver weg woonden. Er ontstond steeds meer onvrede bij de kerkenraad en een aantal leden van de gemeente. Zij vonden dat de dominee zijn eigen kerk verwaarloosde. Ook de niet te stuiten dadendrang van Toornvliet, zijn eigenzinnigheid, de slechte Villa 'Duin Ouwe, Parkweg 18 in Bloemendaal van begin jaren zeventig tot 1992 bezit van de Stichting Radio Gemeente (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) Emoties en escalatie De splitsing was met veel emoties gepaard gegaan en dat veranderde niet. De gemeente was verdeeld. Steeds weer ontstonden er conflicten tussen de kerkenraad en Toornvliet, bijvoorbeeld omdat hij zich niet hield aan de kerkelijke regels rond doop en avondmaal. Ondertussen bleef Toornvliet heel populair, zijn avonddiensten hadden een grote aantrekkingskracht en het was altijd overvol. Tienduizenden beluisterden zijn preken via de radio. Een aantal aanhangers van de dominee richtte een soort ‘fanclub’ op: ‘Vrienden van Radio Bloemendaal’. Het conflict escaleerde, beschuldigingen gingen over en weer, er hing een nare, soms zelfs dreigende sfeer. Artikelen in de pers en fotografen bij de kerk deden de zaak geen goed. Er ontstonden ook conflicten tussen de Particuliere Synode en Toornvliet. Dit leidde tot schorsing en uiteindelijk in 1968 tot zijn ontslag. communicatie, de hoge (reis)kosten etc. deden de spanning oplopen. In 1961 leek een oplossing gevonden: er kwam een nieuwe predikant voor de kerkgemeente van Bloemendaal en Toornvliet mocht zich helemaal wijden aan het radiowerk. In 1965 kwam hij als radio- evangelisatiepredikant in dienst van de Particuliere Synode van Noord-Holland. Er bleef natuurlijk een band: Radio Bloemendaal zond de preken uit die in de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal gehouden werden, waaronder de avondpreek van ds. Toornvliet, en hij bleef lid van de Bloemendaalse kerkenraad. Na zijn ontslag zette Gerrit Toornvliet zijn radiowerk op een andere manier voort. Hij richtte de ‘Stichting Radio Gemeente’ op: een zelfstandig evangeliserende gemeente die kerkdiensten organiseerde, bijbelstudiegroepen oprichtte en radio-uitzendingen verzorgde. De diensten werden gehouden in allerlei zalen: in Krasnapolsky in Amsterdam, in zalen in Haarlem, Leiden etc. Voor de radio-uitzendingen werd tijd ingekocht bij commerciële zenders als Radio Luxemburg, Radio Caroline en Radio Veronica. Een tijdschrift sprak van de ‘schallende piratendominee’. Het episch centrum van de Stichting was villa ‘Duin Ouwe’ aan de Parkweg. In 1970 was de villa als legaat nagelaten aan de Hervormde Kerk van Bloemendaal op voorwaarde dat er ‘geestelijke arbeid’ in zou worden verricht. De kerk wist niet hoe aan deze voorwaarde te voldoen en aanvaardde de erfenis niet. Na contact met de erfgenamen kon Toornvliet met zijn Radiogemeente de villa betrekken. In1981 overleed Gerrit Toornvliet plotseling. Villa ‘Duin Ouwe’ werd in 1992 verkocht, maar de Stichting Radio Gemeente bestaat nog steeds en zendt uit via internet. Organisatie Ook na het vertrek van ds. Toornvliet bleef de ‘gesplitste’ organisatie bestaan. De zogenaamde radio-evangelisatie van de Particuliere Synode Noord-Holland werd vanaf 1967 verzorgd door de Stichting Kerk zonder Grenzen, ook gevestigd in Bloemendaal, die vanaf die tijd het gelijknamige maandblad uitgaf. De opvolger van Toornvliet De zender De ontvangst van de zender was wisselend. In 1960 werden de zender en de antenne verplaatst naar het duinterrein van het Bloemendaals Waterbedrijf op de Hoge Duin en Daalseweg nabij het Kopje. Er kwamen twee masten van dertig meter met daartussen de zendantenne. Dit bracht wel enige verbetering. In de tweede helft van de jaren zeventig werd na een grote inzamelingsactie de studioapparatuur vernieuwd. Vervolgens schafte men ook nog een nieuwe zender aan. Toen in 1987/88 de nieuwe mediawet tot stand kwam, was er sprake van dat Radio Bloemendaal ingedeeld zou worden onder de lokale zenders. Dit zou een grote achteruitgang betekenen, want deze zenden uit op de FM-band, waarvan het bereik veel beperkter is. De Bloemendalers wilden graag op de middengolf blijven, maar dan was er wel meer ‘watt’ nodig, omdat het op de middengolf steeds drukker werd. Na een stevige lobby werd in 1993 hun plek op deze golflengte internationaal erkend. Bovendien kreeg Radio Bloemendaal toestemming uit te zenden met een vermogen van 500 watt en was er geen enkele zendtijdbeperking meer. kwam in dienst van deze stichting. Jarenlang bleef deze opzet gehandhaafd. Pas enige jaren geleden is er een einde gekomen aan de uitzendingen van Kerk zonder Grenzen. Haar laatste ‘radiodominee’ is met emeritaat. De ochtenddienst van Radio Bloemendaal wordt nog steeds verzorgd door de dominee van de Protestantse Gemeente te Bloemendaal en Overveen. H II II II II II II II II II Hl II1 *11 lil ■II ■II I» lil

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 5