Een rooms schoolschrift uit de bezettingstijd www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 14 nr. 4 winter2023 nr. 4 winter 2023 15 Schoolse impressie van Kraantje Lek, compleet met fietsenrek. Het schrift met etiket. Kent iemand M. Lobry? Links een van de vele pastoors, rechts een aandoenlijke tekening van een bollenveld. Gert Jan van Setten n het archief van de Stichting Ons Bloemendaal berust een uniek manuscript van onbekende herkomst. Het betreft een schoolschrift van ongebruikelijk groot formaat, in een lichtbruine slappe kaft. Op het beschadigde etiket staat in vaardig handschrift te lezen: M. Lobry - Zaakvakken - Heemkunde. Die laatste term trok meteen mijn aandacht. Er is maar één periode geweest waarin het vak ‘heemkunde’ op Nederlandse lesroosters voorkwam, en wel tijdens de Duitse bezetting. Het was een van de stokpaardjes van de secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur prof. dr. Jan van Dam, alias ‘Jan Pudding’ die zich sterk maakte voor een combinatie van op de omgeving van de leerling gerichte aardrijkskunde en geschiedenis, met een 'Blut und Boden'-achtige inslag. Uit de inhoud valt inderdaad moeiteloos op te maken dat het geschrevene dateert uit het begin van het oorlogsjaar 1942, alsook dat het zijn oorsprong vindt in een rooms-katholieke lagere school in Overveen. Een mooie gelegenheid om eens na te gaan hoe op een dergelijke school inhoud werd gegeven aan dit besmette nieuwe vak. Dictaat Het schrift bevat een dictaat, in keurig schoolschrift, verluchtigd met ingeplakte illustraties en met tekeningen en andere versieringen in kleurpotlood van de scribent. Het resultaat werd onregelmatig met een rood potlood voorzien van correcties en een dubbel cijfer; onze leerling presteerde matig. De keuze van de leerstof doet vermoeden dat het om een meisje ging. In het dictaat wordt bovendien ruim aandacht besteed aan de oprichting in 1927 van de rooms-katholieke meisjesschool ‘Maria Onbevlekt Ontvangen’ verbonden aan de Overveense Mariastichting. Gezien het niveau zat ze in de zesde of de zevende klas; de achtste werd pas in september 1942 ingevoerd, en in de praktijk lang niet op alle scholen. Nu de inhoud. Na 23 lege bladzijden opent het dictaat met ruim vier beschrevene onder het hoofd ‘Geschiedenis’ en de ondertitel ‘Volksontwikkeling’ De laatste term past goed in het nationaalsocialistische idioom, maar wordt hier wel heel specifiek ingevuld: een even rudimentaire als katholiek partijdige les over de Schoolstrijd, eindigend met de ‘Schoolwet’ (de Wet op het Lager Onderwijs) van 1920. ‘Hiermee was dus het doel bereikt, waarvoor men ongeveer zestig jaar lang gestreden had’ Tot zover de geschiedenis. Heemkunde Ruim baan vervolgens voor de ‘heemkunde’ maar op een manier die al evenmin de goedkeuring had kunnen wegdragen van Jan Pudding, verklaard tegenstander van het bijzonder onderwijs. Het grootste deel beslaat namelijk een zeer uitgebreid overzicht van de ‘Opkomst der Parochie Overveen’ vanaf de stichting in 1692 door apostolisch vicaris Petrus Codde. Alle elf opeenvolgende pastoors worden in devote bewoordingen behandeld, in het bijzonder natuurlijk de ‘tegenwoordige Herder’ pastoor G. van Niekerk. Behalve bij de oprichting van de meisjesschool was hij nauw betrokken bij de bouw van het Parochiehuis ‘Domi’ in 1933: ‘159.000 stenen waren voor de bouw nodig. Pastoor Niekerk stelde voor, dat de Parochianen zelf de stenen Lichtere kost Gelukkig bevat het vervolg, ‘Bijzonderheden van Bloemendaal en Overveen’, lichtere kost. Het gaat dan over Kraantje Lek en de Holle Boom, de Kluizenaar van Overveen, de Brouwerskolk, Elswout, de bloembollencultuur en de Zeeweg, ‘Een werk, waarop Bloemendaal waarlijk trots kan zijn!’ Tenslotte komen het Bloemendaalse Kopje (‘Is dit nog Nederland??’), Thijsse’s Hof en ‘De Duinen’ aan bod, en alleen in de laatste zin is een verwijzing naar de oorlogsomstandigheden te vinden: ‘Jammer genoeg zijn de duinen nu grotendeels afgesloten voor de wandelgrage natuurliefhebbers’ Het dictaat wordt waardig afgesloten met het ‘Overveense Volkslied’ door leerlinge Lobry abusievelijk aan Mr. Piet Tideman toegeschreven. Zie pagina 2 van dit nummer. zouden opbrengen: voor elke steen 5 cent’ Het hoofdstuk besluit met een blijde aankondiging: ‘15 Augustus 1942 hoop (sic!) onzen Pastoor zijn 40-jarig Priesterfeest te vieren’. Het rode potloodje liet het hier even afweten. De heemkundecursus wordt voortgezet met een veel korter, maar niet minder eerbiedig exposé over de oprichter van buurparochie Bloemendaal in 1907, pastoor L.J. Willenborg, ‘de nu wereldbekende Stichter van het Zieken-Apostolaat’ In Januari 1926 telde het Apostolaat reeds 725 leden, en in December 1929 dertigduizend zieken over de hele wereld. In 1940 werd hij benoemd tot ‘Geheim Kamerheer van den Paus’, en ‘in Maart 1942 viert Monseigneur Willenborg zijn zilveren feest als stichter en Pastoor van de Parochie Bloemendaal’ De hooggestemde tekst over de buitengewone kwaliteiten van de geestelijke was misschien wat zwaar voor ons onbekende scholiertje: veel spelfoutjes, en het judicium viel niet hoger uit dan 5-6. Is er onder onze lezers iemand bij wie de naam M. Lobry een belletje doet rinkelen? Dan horen wij het graag! Leuk, dit schoolschrift. Het biedt een kijkje in het rijke roomse leven in het vooroorlogse Overveen en Bloemendaal, maar ook enig inzicht in de vraag waarom de nationaalsocialistische initiatieven om greep te krijgen op het Nederlandse bijzonder onderwijs gedoemd waren te mislukken. De in hun verzuilde instellingen verschanste schoolleiders en onderwijzers plooiden zich als het niet anders kon voor de vorm naar de opgelegde maatregelen, maar gaven daar vervolgens een geheel eigen draai aan, met volle instemming van de ouders. Zestig jaar schoolstrijd en twintig jaar verregaande autonomie lieten zich niet zomaar wegvlakken. I

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 8