De Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers Wereldverbeteraars op de grens van Aerdenhout www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2023 17 Villa Nieuw Saxenburg in Bentveld (NHA) Marie-Christine Marres *r Woodbrookers. In villa Nieuw Saxenburg in Bentveld, op de grens van Aerdenhout werd in 1931 een religieus socialistisch centrum geopend door de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers. Zij streefden naar een ontmoeting en een dialoog, dwars door de zuilen heen, tussen mensen van alle gezindten en sociale klassen. Arbeiders volgden er cursussen, evenals leiders van grote industriële bedrijven. Daarnaast kwamen vooraanstaande politici er samen om over de toekomst na te denken. Zij kwamen voort uit de christelijk socialistische beweging en uit de religieuze groepering van de Quakers. Dr. Willem Banning (1888-1971) (Stadsarchief Rotterdam) n 1908 had een groep Nederlandse theologie studenten het Quaker instituut in Woodbrooke nabij Birmingham bezocht, een centrum voor religieuze en sociale scholing. Mensen van alle geloofsrichtingen waren daar welkom, zolang ze ‘gedreven werden door een oprecht verlangen naar God’. Onder de indruk van de open sfeer in Woodbrooke, richtten zij in Nederland de Vereniging der Woodbrookers op. Op een terrein in Barchem in de Achterhoek bouwden zij een lezingenzaal en het ‘Woodbrookershuis’ om cursussen en lezingen te kunnen organiseren en om met elkaar van gedachten te wisselen over sociale en maatschappelijke onderwerpen. Een van de sprekers bij de Woodbrookersvereniging in Barchem was hervormd predikant Willem Banning (1888 1971), zoon van een visser en opgegroeid in Makkum, waar het gezin in één kamer woonde. Hij was een van de ’rode dominees’: religieuze socialisten voor wie het een kwestie van Bijbelse gerechtigheid was om op te komen voor armen en verdrukten, en met hen te strijden tegen de klassenongelijkheid. Vanaf 1914 was hij overtuigd lid van de SDAP. Nieuw Saxenburg in Bentveld Vanuit het landelijke en afgelegen Barchem had de Arbeiders Gemeenschap veel moeite om de arbeiders te bereiken, dus toen de Gemeenschap in 1931 villa Nieuw Saxenburg aan de Bentveldsweg in gebruik nam als een eigen religieus socialistisch centrum, ging een wens in vervulling. De villa werd Dat was opvallend in die tijd, want traditioneel stonden socialisme en religie lijnrecht tegenover elkaar. Socialisten vonden de kerken reactionair, de meeste christenen beschouwden de socialisten als antigodsdienstig en revolutionair. Na een van Bannings lezingen in Barchem ontstond de wens om het cursuswerk uit te breiden naar de arbeidersbeweging en samen met enkele leden richtte hij in 1919 de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers (A.G.) op. Als voorzitter en door zijn vele cursussen, lezingen en publicaties groeide hij uit tot de voorman van het religieus socialisme in Nederland. In 1926 werd hij redactielid van De Blijde Wereld, het tijdschrift van de rode dominees, en in 1932 hoofdredacteur, waarop hij de naam veranderde in Tijd en Taak, religieus socialistisch weekblad. In 1929 werd Banning directeur van de Vereniging der Woodbrookers. verbouwd en geschikt gemaakt voor 58 cursisten. Daarnaast kwam er een directeurswoning, waar Banning zijn intrek nam. Jaarlijks organiseerde de A.G. rond de twintig cursussen, veelal in de weekenden maar ook rond Pinksteren en Kerstmis. In de crisisjaren werden er internaten voor werklozen georganiseerd. Henriette Roland Holst De aankoop en aanpassing van het centrum was mede mogelijk gemaakt door een grote schenking van de vermogende dichteres Henriette Roland Holst, eveneens lid van de Arbeiders Gemeenschap. Zij was een idealist, die in alles wat ze deed gedreven werd door haar liefde voor de medemens en haar diepe verontwaardiging tegen alles wat zij voelde als uitbuiting en overheersing. Via het socialisme en het marxisme, vond zij uiteindelijk haar geestelijk thuis bij de religieus socialistische gemeenschap, waar zij veel cursussen en lezingen gaf. Tussen Willem Banning en Roland Holst bestond een hechte vriendschap. In 1938 schonk zij haar hele vermogen aan de A.G. Ter gelegenheid van de opening in 1934 van een extra lezingenzaal op het terrein van villa Nieuw Saxenburg in Bentveld, schreef zij het spreekkoor ‘Opgang tot het huis der Gemeenschap’, dat

Ons Bloemendaal | 2023 | | pagina 9