Toelichting tot het üitbreidingsplan der gemeente Heemstede. S October 1911 Zeer zelden zullen de omstandigheden, waarin een uitbreidingsplan in onze dagen ter hand genomen wordt, nog zoo gunstig zijn, als dit het geval is voor de Ge- meente Heemstede. Voor onze groote meer bevolkte gemeenten werd immers, in de jaren, dat men zich slecht reken- schap gaf van het overwegend belang der uitbreiding voor de toekomst van de gansche gemeente, zooveel bedorven. dat de nieuwe aanleg die aan het bestaan- de aldaar moet aansluiten nog noodzakelijk den on- gunstigen invloed ondervindt van de kortzichtigheid der 19e eeuwsche uitbreidingen. De toestand, die voor Heemstede thans moet wor- den voorbereid, kan dan ook op meer ideale wijze worden opgevat. Heemstede is eene gemeente, met betrekkelijk groo- te uitgestrektheid, met een niet al te dicht bebouwde kom, met groote bosschen, die tot park dienen voor verschillende buitenplaatsen, daarenboven begrensd in 't Noorden door den Haarlemmerhout. Dit alles heeft reeds medegewerkt om die deelen, waar men zonder algemeen plan in de laatste jaren straten getraceerd he eft, op enkele uitzonderingen na, op behoorlijken voet te bebouwen. De onmiddellijke nabijheid van Haar- lem, dat hare uitbreiding eigenlijk reeds over de grens van Heemstede heeft voortgezet, heeft zeker veel bij- gedragen, om reeds de begrippen van de eischen ee- ner goede bebouwing te verspreiden. AIs wij die positie goed onder de oogen zien en de belangrijkheid der groote verkeerswegen, die de gemeente Heemstede kruisen, wel overwegen, dan zullen we overtuigd worden, dat het hier in de aller- eerste plaats niet geldt een aangenaam villapark af

Raadsnotulen Heemstede | 1911 | | pagina 7