4 29 April 1915. der gemeente noodlijdende behoeven te zijn en zich tot steuncomité of armbestuur moeten wenden. De ge- meente als modelwerkgeefster moet dit z. i. verhoeden; hij wenscht echter niet zoover te gaan, dat alle druk dezer tijden ten koste der overige gemeentenaren, waarvan er vele naar zijn overtuiging in ongunstiger condities verkeeren dan over 't algemeen onze gemeentewerk- lieden, voor hen geheel zal worden opgeheven. De loonen der gemeentewerklieden en het aantal hunner kinderen nagaande, blijkt, dat in hetvorigjaar de pensioengrondslag (ongeveer overeenkomend met het weekloon) voor de 17 mannen in dienst der ge- meentebedrijven te zamen f 12916.80 bedroeg, dat is dus gemiddeld f 759.81 per man of bijna f 15.— per week. Door overwerk werd gemiddeld nog ongeveer 90 cent per week verdiend. Voor de werklieden in dienst bij de openbare werken bedroeg de gezamen- lijke pensioengrondslag f 5366.40 of f 670.80 per man of ongeveer f 13.per week en door overwerk werd gemiddeld ruim f 1.50 per week verdiend. Rekent men daarbij, dat de gemeente 8% (dus f 1,— f 1.20 per week) over ieders loon betaalde voor pensioenverze- kering en bijna geen der werklieden hun maximum loon hebben bereikt, dat zooals het praeadvies van Burgemeester en Wethouders terecht aanmerkte, werk- loosheid niet te duchten is en bij ongevallen en ziekte ruimschoots wordt betaald, dan mag men besluiten, dat de gemeente als werkgeefster haar plichten geens- zins heeft verzuimd en gemiddeld een loon uitbetaalt, waarvan werklieden met b. v. 4 kinderen in normale omstandigheden behoorlijk kunnen toekomen en waar- mede ook nu nog geen gebrek wordt geleden. Daarbij komt nog, dat de ongehuwde vaste werklieden bij de bedrijven minder verdienden dan de overigen, waardoor het gemiddeld ioon der gehuwden nog iets stijgt, ter- wijl het aantal kinderen der 15 gehuwden 43 bedraagt. d. i. ongeveer 3 per gezin. Voor de werklieden bij de openbare werken geldt hetzelfde. Hiertegenover staat, dat onze gemeentewerklieden sommige voorrechten moeten missen, die bloemist- arbeiders wel genieten, ik bedoel het genot van vrij groenten en aardappelen te kunnen telen. Het gemiddelde loon echter, berekend als voldoende

Raadsnotulen Heemstede | 1915 | | pagina 28