29 April 1915. Het Lokaal voor Christelijke Belangen bleef ver- zamelplaats en recreatiezaal. Het bureau van het Co- mité hield aldaar geregeld zitting. Het totaal der bij het Comité ingeschreven Belgen groeide geleidelijk aan tot 276. Bovendien waren van- wege het Haarlemsche Comité nog verschillende Belgen ondergebracht. terwijl er ook eenigen voor eigen rekening hier vertoefden. Het grootste aantal Belgen, dat hier tegelijk aan- wezig was, kan op 450 worden gesteld, of ongeveer 1 op 20 Heemsteders. Langzamerhand gingen er verschillende Belgen terug Tot 23 November 1014 is aan het Rijk niets in rekening gebracht en werd de verzorging bekostigd door particulieren of gestichten en door het Comité uit de van de ingezetenen ontvangen giften. Na dien dag bleef het Comité de verzorging op zich nemert, en werden de kosten voor zoover particulieren of gestichten daarvoor niet geheel of gedeeltelijk zelf zorgden door de gemeente bij voorschot voor het Rijk betaald. ln de school waar inmiddels zoo gauw zulks mo- gelijk was, stroomatrassen waren vervaardigd en waar een Heemsteedsch echtpaar op liefderijke wijze als Vader en Moeder optrad, werd het bureau tevens gevestigd en Meer en Bosch waar ook de zieken werden verpleegd, bleef zorgen voor de voeding. Zoo bleef de toestand geruimen tijd doorgaan. Het bureau van het Comité, dat het voorrecht had on- der krachtige en verstandige leiding te staan, stond de vluchtelingen met raad en daad bij, hielp hen voor terugkeer naar België en leidde alles voortdu- rend in de goede banen. Krachtig werd het daarin bijgestaan door een Da- mes comité, dat voor de noodige kieeding zorgde, in ruime mate door milddadige ingezetenen geschon- ken. Van het geschonkene want daarvoor was het ook gevraagd werd ook meermalen eene uitdeeling gedaan aan Heemsteedsche gezinnen, die daaraan behoefte bleken te hebben. Het kleeren magazijn moest door verschillende omstandigheden meermalen verplaatst worden van het Lokaal naar de School, in de school van de eene afdeeling naar eene andere, van de school naar Bos- beek en eindelijk van daar naar de oude tuigenkamer van het stalgebouw op Groenendaal. Door de dames is met liefde en tact gewerkt. De vrouwelijke hulp was in zoovele andere op- zichten ook van zeer groot belang voor de vrouwen onder de vluchtelingen. Vermeld mag hierbij nog worden de zeer gewaardeerde steun en bijstand, bij het miagazijnwerk ondervonden van eenige Heeren, die hun tijd, hun kennis en hun krachten beschikbaar stelden, waar dit noodig was.

Raadsnotulen Heemstede | 1915 | | pagina 34