Kolenreserye. 19 Aagustus 1915. Aan den Raad der Oemeente Heemstede. Het zal U bekend zijn, dat door het Kon. Nat. Steuncomité in het leven is geroepen de Onderlinge Kolenreserve Maatschappij. die zich ten doel stelt het aanleggen van reserve voorraden om daarvan aan de aandeelhouders naar mate hunner deelname af te leveren. De deelnemers zijn verplicht voor iedere 100.000 K.G. kolen, waarvoor zij zich hebben opgegeven, een aandeel a f 100.in de Maatschappij te nemen. Wij hebben gemeend, waar de termijn van aanmel- ding op 15 Juli j.l. gesloten werd, de gemeente te doen deelnemen voor zes aandeelen behoudens de goedkeuring van Uwen Raad, zoodat door de ge- meente gasfabriek over ten hoogste 600.000 K.G. kolen zou kunnen worden beschikt. Ofschoon thans de voorraad kolen aan de gasfabriek aanwezig kan strekken tot einde December 1915, achten wij het beslist noodzakelijk voor de zekerheid' om gas te kunnen blijven leveren, dat er over een reserve kan beschikt worden, daar de gasverbruikers in ontzettende verlegenheid zouden geraken, wanneer het bedrijf tijdelijk zou moeten worden stopgezet. Op de stipte levering van de gecontracteerde kolen (nl. die welke buiten de Kolen Reserve Maatschappij worden geleverd) kan absoluut niet gerekend worden. De kans bestaat dat 50 a 60 pCt. geleverd zal worden, terwij! de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat dit percentage nog zou worden verminderd, Waar nu in het algemeen belang de Kolen Reserve Maatschappij is opgericht, meenen wij dat aansluiting daarbij een betere weg is dan te speculeeren op de mogelijkheid, dat ook nog op andere wijze in een eventueel kolengebrek zou kunnen worden voorzien. Weliswaar zullen de kolen door die Maatschappij te leveren niet goedkoop zijn, maar uitzicht op he't verkrijgen van minder dure kolen bestaat op het oogenblik niet, terwijl het reeds gebleken is, dat de aanvankelijk genoemde prijzen der Kolen Reserve Maatschappij belangrijk lager zullen worden.

Raadsnotulen Heemstede | 1915 | | pagina 13