MIDDENSTANDS-CKEDIET 17 November 1915. Aan den Raad der gemeente Heemstede. Van de Commissie van uitvoering uit de Regeerings- Commissie inzake het Middenstands crediet te 's Gra- venhage werd door ons een schrijven ontvangen, waarin wordt verzocht medewerking te willen verlee- nen, opdat in deze gemeente eene regeling wordt getroffen ten einde den kleinen Middenstander, die ten gevolge van de Oorlogscrisis, in moeilijkheden ge- raakte of wiens zaak daardoor te niet ging, het be- komen van een klein crediet bij eene bank, welke rechtstreeks of door tusschenkomst van eene ,,Centra!e" aan de organisatie heeft deelgenomen, te vergemak- kelijken om zich te kunnen staande houden of op- richten. Bij dit verzoek waren gevoegd een exemplaar der Hoofdpunten van het plan tot vergemakkelijking der voldoening aan de Credietbehoefte van den kleinen Middenstand als gevolg van de Oorlogscrisis en een tweetal circulaires met nadere toelichting Deze stukken zijn voor U ter secretarie ter lezing gelegd. Uit een en ander kan U blijken. dat de staat zich bereid heeft verklaard een hoog percentage van het risico te dragen. In het allerongunstigste geval, dus wanneer van het geleende bedrag in het geheel niets wordt afgelost, betaalt de Staat 55 pCt, van het verlies, welk cijfer naar mate van de aflossing toeneemt. Ofschoon aan de Commissie van Uitvoering reeds gebleken -is. dat het den kleinen Middenstander niet steeds onmogelijk is. voor het niet door den Staat gedekte gedeelte van het verlangde crediet, persoonlijke of zakelijke zekerheid te stellen, zoo zijn haar toch gevallen bekend, dat Middenstanders. wier ongu.tstige omstandigheden louter door de tegenwoordige oor- logscricis in het leven werden geroepen, en die in alle opzichten verdienen staande gehouden te worden zouden moeten worden afgewezen, omdat zij voor het niet van Staatswege gegarandeerde deel van het voorschot geen zekerheid kunnen geven. Haar wensch is nu. dat de gemeente met den Staat medewerkt om de Middenstanders, die daarvoor in aanmerking komen, bij het verkrijgen van credieten te helpen, door ook een deel van het risico op zich te nemen, wanneer de hulpzoekende niet in staat is op andere wijze zekerheid voor het niet door den Staat gedekte gedeelte van het voorschot te geven.

Raadsnotulen Heemstede | 1915 | | pagina 17