47 12 Juni 1917. 2 Na ontvangst van bovenstaand voorstel dat in de vergadering van 27 April 1917 reeds mondeling door den heer Tates werd ingediend, hebben wij den Ge- meente-Opzichter verzocht daarover rapport uit te brengen. Uit dit rapport blijkt o a., dat voor beer over 1916 is ontvangen een bedrag van f 1 204.50 van welk bedrag voor f 164.50 aan schippers is verkocht of nog geen zevende gedeelte. De verkoop geschiedde slechts op tien dagen en het laden van de scliuiten had bijna uitsluitend in het Noorden der gemeente plaats. Het grootste aantal groote wagens beer, welke in 1916 zijn afgeleverd, bedroeg 13 op één dag; bij het ledigen van deze wagens werd de luchtpomp gebruikt, waar- bij voor elke wagenvracht van 10 tot 20 minuten achtereen moest worden gedraaid naar gelang de op te zuigen stoffen dik of dun waren. zoodat voor 13 wagenvrachten ten hoogste 260 minuten of ongeveer 4.1 uur flink niet met bovenmenschelijke kracht moest worden gewerkt. De overige tijd was noodig voor lossen, verstellen enz. Dat de werklieden over 1916 flink werkten, was volgens den gemeente opzichter overigens in hun eigen belang, daar de dienst, mocht hij niet naar be- hooren en ten genoegen van ingezetenen en gemeen- tebestuur werken, niet in eigen beheer zou blijven waardoor de daarbij aangestelde voorman wederom gewoon werkman zou worden en de gewone werk- lieden vermoedelijk niet in vaste dienstbetrekking bij de gemeente zouden komen. Op grond van dit rapport meenen wij Uw College te moeten adviseeren aan de werklieden over 1916 geene gratificatie toe te kennen De uitkeering van f 300.- aan den gerneente op- zichter was eene belooning voor diens extra werk- zaamheden in vergelijking met vorige jaren, toen hij slechts had toe te zien op den aannemer van den reinigingsdienst, terwijl hij in 1916 de verantwoorde- lijkkeid van de oprichting en beheer van het bedrijf had. Geheel los van het bovenstaande willen wij echter op het volgende wijzen. De werklieden bij den Reinigingsdienst hebben vanaf 1 Januari tot 1 Maart 191b f 0.60 per week meer ontvangen, dan die bij Openbare Werken doch van

Raadsnotulen Heemstede | 1917 | | pagina 28