56 20 JULI 1922 wil niet den letterlijken zin, maar de duidelijke be- doeling der wet volgen en deze eischt gelijke rechten in het kiezen der vakken, zoowel voor de openbare school als voor de bijzondere school, mits daarbij aan den eisch der wet, ook ten opzichte der vakken, is voldäan en dat is hier, blijkens art. 21 der wet het geval. Deze minderheid geeft U dan ook in overwe- ging de gevraagde bijdrage te verleenen. De meerderheid van ons College daarentegen stelt zich op het standpunt, dat het geven van onderwijs in de vakken, genoemd in de eerder aangehaalde ver- ordening wel moet worden geacht als een voorwaarde, waaraan het bijzonder vervolgonderwijs moet voldoen, wil het in aanmerking komen voor de bijdrage uit de gemeentekas. Wel is waar voldoet het bijzonder vervolgonderwijs aan den eisch, gesteld bij art. 21 der Lageronderwijswet, doch uit art. 98 dier wet blijkt duidelijk, dat het voldoen aan dien eisch enkel aan- spraak geeft op de Rijksvergoeding en niet ook op de bijdrage der gemeente. Wenscht het Kerkbestuur ook in aanmerking te kcmen voor de gemeentelijke bijdrage, dan zal bo- vendien moeten worden voldaan aan het bepaalde in art. 102 dier wet, n.l. aan de voorwaarden, die de gemeente voor het openbaar vervolgonderwijs heeft gesteld. De meerderheid deelt het gevoelen van de minderheid, dat de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs gelijke rechten met zich meebrengt, maar alieen daar, waar ook het onderwijs gelijk kan worden gesteld en aan dezelfde voorwaarden voldoet. Waar dit, blijkens het aantal vakken, waarin vervolg- onderwijs wordt gegeven, niet het geval is en waar het aan de gemeenten uitdrukkelijk is verboden aan bijzondere scholen bijdragen uit de gemeentekas te verstrekken anders dan in de gevallen en onder de voorwaarden in de wet genoemd, kan de gevraagde bijdrage niet worden verleend en stelt de meerderheid van ons College mitsdien voor om afwijzend op het verzoek te beschikken. Wanneer Uwe Vergadering zich met de meerderheid van ons College kan vereenigen, wordt verzocht bijgaand ontwerp-besluit te willen vaststellen. Heemstede, 4 Juli 1922. Burgemeester en Wethouders van Heemstede, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, A. A. SWOLFS.

Raadsnotulen Heemstede | 1922 | | pagina 4