Regeling berekening Gasprijzen. 23 SEPTEMBER 1926. Aan den Raad. Door de heeren J. W. van der Erf, C. Tromp en F. J. Hilterman en Mevr. J. A. Hoekstra-Zethof, leden van den Raad dezer gemeente is onder dagteekening van 27 Augustus j.l. een voorstel ingediend om over te gaan tot prijsverlaging van het gas in deze gemeente door invoering van een differentieel gas- prijzenstelsel voor alle gasverbruikers. Een afschrift van dit voorstel met de daarbij ge- voegde toelichting bieden wij U hierbij aan. Ten einde ons een juist beeld te vormen omtrent de financieele gevolgen van dit voorstel, hebben wij bereids het advies ingewonnen van den Directeurder Gemeente Gas-, Duinwater- en Electriciteitsbedrijven, terwijl wij het noodig hebben geoordeeld omtrent de algemeene strekking van dit voorstel het advies in te winnen van de Commissie voor de Bedrijven. Deze beide adviezen liggen voor U ten Raadhuize ter inzage. Allereerst meenen wij naar aanleiding van den aan- het van dit voorstel nog eens duidelijk naar voren te moeten brengen, dat het besluit genomen in de vorige raadsvergadering alleen ten doel heeft gehad het gas- verbruik voor verwarming te bevorderen door vast- stelling van de bepaling, dat voor verbruik boven 1200 M3 levering op contract tegen een gereduceerd tarief kan plaats hebben. De eerste 1200 M3 worden dus tegen het volle tarief in rekening gebracht, alleen voor het verbruik daarboven wordt reductie toege- staan als een contract is aangegaan. Practisch kan ook worden aangenomen, dat dit meerdere verbruik aileen voor verwarming wordt benut, terwijl het ge- bruik vcor dit doel toch nog tweemaal zoo duur blijft als het gebruik van vaste brandstoffen. De ge- troffen regeling heeft dan ook uitsluitend tot doel bevordering van het gasverbruik voor verwarming, welk meerder verbruik zonder twijfel ten goede komt aan alle gasverbruikers en een algemeene verminde- ring van den gasprijs tengevolge kan hebben. Uit een onderzoek is ons gebleken, dat deze zelfde regeling bij een gemiddeld verbruik boven 1000 M3 vrij alge- meen wordt toegepast. Een vergelijking met deze re- geling en het voorslel, zooals dit is ingezonden, kan niet worden gemaakt. Het ingezonden voorstel beoogt in de eerste plaats gelijkstelling van de prijzen van het gas geleverd over den muntmeter en over den gewonen meter. Als motief hiervoor wordt in de toelichting aange- voerd, dat de betrekkelijke geringe meerdere kosten verbonden aan de kostelooze installatie der binnen- leidingen en gasornamenten door groote verbruikers waarbij dan gedacht wordt aan de groote gezinnen, meer dan ruimschoots worden vergoed. Deze opvatting is niet juist, zooals uit een overge- legde berekening door den Directeur duidelijk is aan-

Raadsnotulen Heemstede | 1926 | | pagina 25