23 SEPTEMBER 1926. getoond. Uit deze berekening blijkt, dat de meerprijs van één cent voor het muntgas gemiddeld niet vol- doende is om de meerdere kosten van het munteas te dekken. In de toelichting wordt opgemerkt, dat in meerdere gemeenten is gebroken met het stelsel, waarbij door de verbruikers van muntgas meer moet worden be- taald dan door anderen, waarbij dan een aantal ge- meenten worden opgenoemd. Naar aanleiding hiervan moeten wij er de aandacht op vestigen dat de gasprijs in die gemeenten, waar- mede Heemstede kan worden vergeleken, in het algemeen hooger is, terwijl anderzijds in en'kele van de genoemde gemeenten voor het gebruik der munt- gasinstallatie bovendien een bepaald bedrag per maand in rekening wordt gebracht. Dit is dus alleen een anderen vorm, ook neerkomende op een meerprijs van het muntgas. Van de genoemde gemeenten geldt alleen in de gemeenten Qroningen, Apeldoorn en tnschede een eenheidsprijs van 11 cent per M3 ter- wijl in de gemeenten ZwoIIe en Vlaardingen' een eenheidsprijs van 12 cent wordt berekend. In de andere genoemde gemeenten besfaat wel verschü tusschen den prijs van het gas geleverd over den gewonen mefer en den muntmeter. Zooals reeds vermeld, blijkt uit de berekening van den Directeur, dat de meerprijs van één cent voor het munfgas nog niet voldoende is om de meerdere kosten van het muntgas te dekken. Er zijn dan ook gemeenten, die een grooter verschil in prijs bereke- nen. De gelijkstelling zou juist een grove onbillijkheid zijn tegenover de gewone gasverbruikers, die elke maand meterhuur moefen betalen en bovendien hun eigen installafie en toestellen moeten bekostigen en onderhouden. Bovendien wordf niemand gedwongen munfgas te gebruiken en als men meent voordeeliger uit te zijn met een gewonen meter, dan kan het gas op verzoek tegen den normalen prijs worden geleverd. Wij zijn dan ook van oordeel, dat het in deze ge- meente toegepaste stelsel het meest juiste is <e achten mede in het belang van de verbruikers en daarin op bovenstaande gronden geen wijziging behoort te worden gebracht. De tweede strekking van het ingediende voorstel is eene gasprîjsverlaging. Uit eene berekening die naar aanleiding van dit voorstel is opgemaakt, blijkt, dat tengevolge daarvan de inkomsten van het Gas' fo.o'L le" verm'ndering zouden ondergaan van t j 1.3lö.25, terwijl in de ontwerp-begrooting een wmstcijfer is geraamd van f 19.190.33. De invoering van het voorgestelde tarief zou der- halve de winst doen veranderen in een verlies van f 12.125.92. Een gasprijsverlaging, waardoor de bedrijfsbegroo- ting met een nadeelig saldo zal sluiten, achfen wij met te verdedigen en wij moeten ons daartegen dan ook zeer ernstig verzetten. De bestaande tarieven in deze gemeente zijn van dien aard, dat de begrooting geheel en al uitvalt overeenkomstig de principes, welke de voorstellers

Raadsnotulen Heemstede | 1926 | | pagina 26