94 23 SEPTEMBER 1926. omtrent de exploitatie van de gemeentebedrijven hul- digen. De geraamde winst van f 19.190.33 is naar onze meening zeer gering in verhouding van het totaal cijfer der exploitatiekosten, hetwelk ruim f 400.000. bedraagt. Een rationeele gasprijsverlaging bij de thans geldende verhoudingen is niet uitvoerbaar. Lieten wij hiervoor reeds uitkomen, dat de gasprij- zen in vergelijking met andere gemeenten van onge- veer gelijken omvang, in deze gemeente niet hoog zijn, niet ongewenscht komt het ons voor er op te wijzen, dat de gemiddelde gasprijs der grootere ge- meenten volgens het verschenen overzicht over Juni van dit jaar 11.1 cent per M3 bedraagt, zoodat de gasprijs te Heemstede in verhouding laag genoemd mag worden. Ten slotte beoogt het ingediende voorstel de in- voering van een zoogenaamd differentieel tarief. Wij herhalen onze meening, dat het onjuist is de wijziging der gasverordening van 5 Augustus j.l. als basis te nemen voor eene algemeene herziening der tarieven, zooals thans wordt voorgesteld. Juist door het zeer hooge verbruik van 1200 M3 aan te nemen, wordt voorkomen, dat voor het normale huishoudelijk gasverbruik reductie wordt verleend. Een opvoering vari het verbruik boven 1200 M3 is in het algemeen slechts mogelijk door toepassing van gasverwarming en juist het bevorderen daarvan was het doel der aangenomen wijziging. Door de invoering van het voorgestelde afloopende tarief komt men er toe ook reductie op het normale verbruik te geven. Dit tarief komt neer op een gasprijsverlaging, die hoofdzakelijk aan de grootere verbruikers ten goede komt, waartoe niet de minst-financieelkrachtigen be- hooren. Volgens dit voorstel zou betaald moeten worden voor een verbruik van 250 M3 gas per M3 10 cent. 500 M3 9.5 cent. 565 M3 gem. verbruik munt- gas 9.3 cent. »617 M3 gem. verbruik gew. gas 9.2 cent. 750 M3 gas per M3 9 cent. 1000 M3 8.75 cent 1200 M3 8.45 cent Uit het bovenstaande blijkt zeer duidelijk, dat zij, die gedwongen zijn hun gasverbruik tot het allernood- zakelijkste te beperken, rnet de voorgestelde regeling allerminst gebaat zijn. Wij blijven dan ook van meening, dat indien eene gasprijsverlaging inderdaad mogelijk was, alleen een uniforme regeling voor deze categorie voordeelen zou opleveren en dit onder normale omstandigheden onze gedragslijn steeds is geweest. Uit de verstrekte gegevens is het ons niet gebleken, dat eenig aanwijsbaar verband is te vinden tusschen de grootte van het gezin en het gasverbruik en het is ons uit deze gegevens evenmin gebleken, dat het verbruik in grootere gezinnen beduidend boven het gemiddelde stijgt. De stelling, dat groote gezinnen evenveel recht heb-

Raadsnotulen Heemstede | 1926 | | pagina 27