Regeling berekening Gasprijzen. Toelichting. 23 SEPTEMBER 1926. (behoorende bij het voorstel van 27 Augustus 1926.) Er zijn reeds meerdere gemeenten, waaronder b.v. Rotterdam, Groningen, Tilburg, Apeldoorn, Leeuwarden, Enschedé, Zwolle, Amersfoort, Deventer, Vlaardingen, Venlo, Middelburg, waar gebroken is met het stelsel. waarbij door de verbruikers van muntgas meer moet worden betaald dan door anderen. In dit stelsel schuilt namelijk de onbillijkheid, dat de muntgasverbruikers voor de betrekkelijk geringe meerdere kosten, ver- bonden aan de kostelooze installatie der binnenleiding en gasornamenten, voortdurend een hoogeren prijs voor het gas moeten betalen, zoodat er zijn, die meer dan ruimschoots de gemaakte kosten moeten vergoe- den. het verschil in prijs zou nog toelaatbaar zijn, indien na verbruik van een zekere hoeveelheid gas, zooveel maal 1 cent per M3 meer was betaald, dat de aanlegkosten waren vergoed, de prijs gelijk gesteld werd met dien van het gas over den gewonen meter. Opmerkelijk is, dat hierbij juist de minst financieel draagkrachtigen en speciaal de groote verbruikers, dus de groote gezinnen, gevonden worden. het is voorts niet noodzakelijk, dat door de Ge meentebedi ijven groote winsten worden gemaakt. Volgens den leiddraad van de R K. Staatspartij voor de gemeentepolitiek, behooren de gemeentebedrijven tegen de kostende prijzen te leveren, terwij! alleen als reserve voor eventueele gebeurtelijkheden als b.v. ver- hoogde kolenprijzen, prijsdaling der bijproducten enz. een kleine winst kan worden toegelaten. Het maken van groote winsten maakt van een gemeenschapsbe- drijf een handelszaak, waarbij een deel der burgerij de belasting opbrengt voor hen, die er geen gebruik van maken, dus de burgerij onevenredige lasten op- legt. Volgens datzelfde program hebben de groote ge- zinnen evenveel recht op een menschwaardig bestaan

Raadsnotulen Heemstede | 1926 | | pagina 31