93 22 NOVEMBER 1928 daarom noodig, dat direct na het uitbreken van het blijvend gebit, dit gedurende dc eerste jaren onder des- kundige contrôle blijft en zoo noodig wordt behandeld. Ten tijde dat de schooltandarts nog toezicht hield op de gebitten is, zooals gemeld, gebleken, dat de meeste der ouders geen gevolg gaven aan een wenk orn de kinderen te laten behandelen. Met het cog op het algemeene volksbelang, dat hierbij betrokken is, zal deze taak door de gemeente behooren te worden overgenomen. Het is hierbij niet onze bedoeling, dat het geheele leerlingenaantal van de verschillende scholen in eens onder toezicht en behandeling wordt genomen, daar dit niet uitvoerbaar zou zijn. In de eerste plaats niet, omdat dit werk te veelomvattend zou zijn en in de tweede plaats niet, omdat, wanneer de leerlingen ouder worden, als regel meer gebreken aan het gebit ontstaan, waar- door de behandeling ingrijpender en langduriger wordt en ook de kosten te hoog zouden worden. Als algemeene regel geldt bij de instelling van een schooitandartsendienst, dat begonnen wordt met con- trôle en zoo noodig behandeling van de kindercn uit het eerste leerjaar. Een volgend jaar wordt dan weder de nieuwe eerste klasse behandeld, terwijl de in het eerste jaar behandelde kinderen twee maal per jaar zullen worden gecontroleerd en zoo noodig behandeld. Gelei- delijk komt op die wijze de geheele school onder toezicht te staan. Doordat het toezicht vroeg begint, is een eventueele aantasting m'eestal slechts van geringen aard en kan de behandeling veel voorkomen. Hoofdzaak van de behan- deling moet zijn, het blijvende gebit gezond te houden tot het kind de school verlaat. Voor zoover een behan- deling echter van meer ingrijpenden aard zou moeten zijn, zouden wij de ouders naar hun huistandarts willen verwijzen. Alvorens te overwegen een eigen dienst in te stellen, hébben wij ons tot het gemeentebestuur van Haarlem gewend met het verzoek mede te deelen of eene regeling getroffen zou kunnen worden, waardoor de schooltand- artsen van die gemeente hun werk ook zouden uitstrek- ken over de schoolkinderen onzer gemeente. Wij hebben daarop het bericht ontvangen, dat voor een behoorlijke functionneering van den schooltandartsendienst in die gemeente de beschikking over een drietal deskundigen gedurende den tijd, dat zij tot de gemeente Haarlem in dienstverband staan, steeds en geheel noodig is, zoodat die deskundigen den tijd en de gelegenheid missen elders hunne diensten te verleenen. Ons verzoek kon daarom niet in nadere overWeging worden genomen. Waar samenwerking met de daarvoor het meest in aanmerking komende gemeente dus niet kan geschieden, stellen wij U voor zelf tot de instelling van een schooltandartsen- dienst over te gaan. Wij zouden voor de daaraan verbonden werkzaam- heden een tandarts willen aanwijzen, welke één morgen of middag van 3 uren per week werkzaam is. Wanneer met 1 Januari a.s. begonnen wordt, is de eerste klasse inmiddels reeds 4 maanden op de school en blijft

Raadsnotulen Heemstede | 1928 | | pagina 11